Většina lidí v naší zemi si pod názvem koření kari představí sušenou kořenící směs, která se přidává do naprosté většiny českých receptů s názvem „cosi na kari“. Není to špatné, ale pokud někdo ochutnal skutečnou kuchyň Dálného východu, ví, že ta chuť je úplně jiná. Jedním z důvodů je to, že se ve východní Asii nepoužívá naše kořenící směs, ale kari pasta. Dnes se dá koupit i v našich obchodech (mají ji i supermarkety v oddělení s exotickými potravinami), ale můžeme si ji vyrobit i sami doma a výhodou takové domácí pasty bude jistota, že obsahuje jen kvalitní suroviny a nenajdeme v ní různé zesilovače chuti a jiné nežádoucí chemikálie.
Seznam surovin, které budeme potřebovat, je opravdu dosti obsáhlý a asi se při jejich shánění trochu naběháme, i když ve větších městech by vše mělo být dostupné (a případně se mnoho exotického zboží už dá dnes objednat online). Na základní recept budeme potřebovat pět zelených chilli papriček, 5 centimetrů čerstvého zázvorového kořene, 2 šalotky, 2 stroužky česneku, svazeček čerstvého koriandru, lžička semínek koriandru, dvě lžíce sušené citronové trávy, šťáva a nastrouhaná kůra z limetky, lžička drceného římského kmínu, lžička pepře, tři lžíce oleje, tři lžíce rybí omáčky (můžeme nahradit sojovou), sedm kafírových listů (můžeme nahradit limetkou) a tři centimetry kořene galangalu (lze ho případně vynechat).
Doba přípravy zelené kari pasty je de facto opakem délky seznamu surovin, které na její přípravu potřebujeme. Na rozpálené suché pánvi si přibližně dvě minuty opražíme semena koriandru a římského kmínu. Nadrtíme pepř, oloupeme a nakrájíme cibuli, česnek a zázvor. Chilli papričky zbavíme semínek a také nakrájíme. Všechny suroviny dáme do hmoždíře a třeme tak dlouho, dokud nám nevznikne dokonale hladká pasta. Tu pak přeložíme do připravených vyvařených a dokonale vysušených sklenic, zavíčkujeme a uskladníme do chladu. Takto připravená zelená kari pasta by měla vydržet tři až čtyři týdny.
Tipy: Místo hmoždíře můžeme použít mixér a vše dokonale rozmixovat a případně podle potřeb ještě rozmixovanou hmotu propasírovat přes síto, aby byla ještě hladší. Výhodou této metody je menší pracnost a kratší čas přípravy. Podle tradicionalistů ale pasta pak stejně není tak dokonalá, jako když se ji tře v hmoždíři. Pokud chceme trochu prodloužit trvanlivost zelené pasty, nakrájenou šalotku, česnek a chilli podusíme krátce na suché pánvi použité na opražení koření – zelenina nesmí ztmavnout, na začátku dáme cibuli s paprikou, na konci jen na chvilku nasekaný nebo prolisovaný česnek. Prodloužit trvanlivost ještě více (na přibližně rok) můžeme zmražením – občas se doporučuje použít nádobky na výrobu ledu, díky kterým pak snadno můžeme s pastou při vaření manipulovat (nemusíme ji nijak sekat nebo rozmrazovat celou porci).