Téměř každý z nás mívá někdy po ránu pocit „rozlámanosti“, potíže s bolestí zad, nemůže celý den pořádně otáčet hlavou. Takové stavy způsobuje často právě nevhodná postel. Dnes už se o dobré posteli mluví či píše často, takže v určitém věku se o ni začínáme zajímat zcela automaticky. Mnohem účinnější je však prevence, tedy spát na kvalitním lůžku od raného mládí či dětství. Je jasné, že s kvalitou každého výrobku roste i jeho cena. Ne každý si může dovolit zaplatit za postel 15-20 tisíc a například pro mladou rodinu se dvěma dětmi okamžitá investice 60-80 tisíc nepřipadá vůbec v úvahu. Řešení tedy bývá provizorní. Mladí manželé spí na rozkládací pohovce, svým dětem položí matrace přímo na zem, protože je tak mohou přes den využívat i ke svým hrám, zručnější tatínci vyrobí patro, aby se malý dětský pokoj uvolnil pro jiné činnosti…
I při kupování levných postelí nebo jejich domácí výrobě však můžeme respektovat nejdůležitější pravidla a můžeme se vyvarovat základních chyb.
Především každá postel musí umožnit provětrávání matrace ze spodní strany, protože za noc člověk vypotí určité množství tekutin, zvláště přes léto nebo při onemocnění. Položením matrace přímo na podlahu, na konstrukci patra nebo na plnou (například sololitovou) podložku postele takovému provětrání zabráníme. Vhodný je tedy v každém případě rošt, ideální je rošt lamelový. Lamely jsou obloukové pružné destičky z vrstveného dřeva, uložené do úchytek, které umožňují naklánění jednotlivých lamel. Pro uložení lamel a jejich natáčení se vyvíjejí neustále nové způsoby. Důležité je, aby se rošt přizpůsobil tvaru těla a páteř zůstala v přirozené poloze. Lamelový rošt může být i polohovatelný a dražší typy dokonce s elektrickým ovládáním. Levnější rošt se dá pořídit už za cenu kolem tisíci korun, je tedy jednodušší zakoupit jej než doma vyrábět mnohem méně kvalitní z obyčejných prkýnek. Pokud se k výrobě přece jen rozhodnete, nezapomeňte prkýnka podložit alespoň pryžovým pásem a před neustálým rozestupováním zafixovat popruhem.
Kvalitní matrace dnes můžete koupit i samostatně bez postelí, jejich nahrazení obyčejnou molitanovou matrací přestalo být výhodné i finančně (samotný deseticentimetrový molitan už dnes stojí tisíc korun). Pro spaní je příliš měkký, zadržuje v sobě pot (tím se stává vhodným prostředím pro roztoče) při domácí výrobě by se měl kombinovat alespoň s gumožíněmi. Samozřejmostí každé matrace by měl být snímatelný a prací potah.
Pro zastánce nekonvenčního bydlení, kteří přesto chtějí bydlet a spát na podlaze nebo pro ty, kteří si pořídili patrové spaní, můžeme doporučit i nekonvenční řešení – matrace japonského stylu, tzv. futony. Jsou vyrobeny ze speciální směsi vlny a bavlny, denně se protřepávají jako peřiny. Futony se mohou pokládat přímo na podlahu a Japonci prý potížemi s páteří trpí mnohem méně než Evropané.