Zavařování hub patří mezi tradiční způsoby uchování této sezónní pochoutky i na měsíce, kdy téměř žádné houby nerostou. Zavařuje se vícero způsoby, houby můžeme naložit například do soli nebo do sádla, ale nejoblíbenějším způsobem konzervace v našem regionu zůstává zavařování na kyselo, díky které získáme skvělou přílohu k různým jídlům či surovinu na lehce nakyslou kulajdu či omáčku.
Na jeden kilogram hub si nachystáme dvě středně veliké cibule, sto gramů cukru, lžičku soli, čtvrt litru octa, 2 lžičky hořčice (koření ne dochucovadlo), čtyři hřebíčky, osm nových koření, osm kuliček pepře, dva bobkové listy, kyselina citronová nebo citron a přibližně tři centimetry čerstvého křenu. Houby po přinesení domů musíme očistit. Pro zavařování na kyselo vcelku se hodí jen malé pevné, nečervivé a přibližně stejné hříbky či hřibovité houby. Pokud máme směs nebo naše houbičky jsou různých velikostí, lepší je vše nakrájet na podobné kousky. Tím základní příprava končí a můžeme se pustit do zavařování.
Nachystané houby hodíme na přibližně deset minut do vařící vody, kterou trochu okyselíme špetkou kyseliny citronové nebo citronem (díky tomu neztmavnou). Slijeme, opláchneme studenou vodou. Cibuli oloupeme, nakrájíme na kolečka, ty rozpůlíme, minutu povaříme, slijeme, necháme okapat. Do půl litru vody přilijeme ocet, dáme cukr, sůl, nové koření, bobkový list, tence nakrájený křen, hřebíček a pepř. Vše svaříme (necháme probublat pod pokličkou asi pět minut). Pak přihodíme nachystané houby a cibuli a když nám vše začne vřít (během přibližně půl minuty), hrnec odstavíme a houbami, cibulí a kyselým nálevem plníme předem připravené (vyvařené a vysušené) sklenice. Pořádně je zavíčkujeme, otočíme dnem vzhůru, necháme vychladnout a pak je uskladníme někam do tmy.
Jak už bylo řečeno v úvodu i houby zavařované na kyselo se dá použít při vaření. Jen se většinou musí mírně upravit postup při různých receptech, aby se nám úplně nerozvařily a nenarušovaly přílišnou kyselostí tradiční chuť nějakého jídla. Trik je jednoduchý. Ve většině případů stačí kyselé houbičky před vařením slít, propláchnout pod studenou vodou a do jídla přidávat jen na pět maximálně deset posledních minut vaření. Musíme jen počítat s tím, že v porovnání se sušenými mají výrazně slabší aroma.