Každému je jasné, že během horkého léta musíme zahradu pořádně zalévat. Není to nic extrémně náročného, ale přeci jen nějaké zásady bychom měli dodržovat, aby naše činnost měla smysl a hlavně abychom nevhodným zaléváním zahrádku, či spíše přesněji své vypiplané rostlinky, neponičili.
Začneme trávníkem. Na něm efekty nedostatečného zalévání vidíme velmi rychle, tráva začíná žloutnout. Obecně se uvádí, že trávník potřebuje přibližně pět litrů na jeden metr čtvereční při propustnějším podloží a tři litry při méně propustném. Zaléváme velmi brzo ráno nebo večer, ostré sluneční paprsky zesílené kapkami vody by mohly trávu spálit. Obecně je lepší zalévat méně často, ale zároveň hodně. Při malé zálivce se nám voda na povrchu rychle vypaří a nesplní svou funkci.
U květin záleží zalévání na tom, jaké mají kořeny. Pokud jsou mělké (což je hlavně případ jednoletek), bezpodmínečně budou vyžadovat více vody než ty, které jsou zakořeněny hlouběji a mohou získávat vláhu výrazně delší dobu. U menších květinových záhonů je nejpohodlnější konvička, pokud musíme zalévat hadicí, musíme dávat hodně pozor, aby silný proud vody květinky neponičil. Během opravdu horkého léta věnujeme pozornost i rostlinkám, které jsou na břehu zahradních jezírek. Pilně odstraňujeme plevel, který květinám „krade“ vodu. De facto podobně jako ke květinám přistupujeme i k zelenině.
U jehličnanů bychom neměli zalévat po jehličí, riskujeme tím vznik různých onemocnění, které mohou výrazně ovlivnit vzhled našeho stromku a nebo i jeho životnost. Ideální je vykopat kolem stromku menší prohlubeň, do které se bude koncentrovat voda. Zálivka ani v létě by neměla být příliš bohatá i když například jedličky či kanadský smrk mají rády vlhkou hlínu.
Mladé ovocné stromy nemají ještě pořádně vyvinutý kořenový systém a proto v létě potřebují opravdu hodně vody. Platí podobné pravidlo jako u trávníků, zaléváme je raději méně často, ale za to vydatně. Nejpohodlnějším nářadím je v tomto případě hadice, protože běhání s plnou konví během dusného večera určitě nepatří k nejpříjemnějším činnostem. Stromy raději zaléváme bodově. Pomocný může být mulč, díky kterému se delší dobu udrží vláha – můžeme ho použít i u květin.