Klasickou sůl si automaticky spojujeme s vařením (a v posledních přibližně deseti letech také s pravidelnými radami, jak solení ze zdravotních důvodů omezovat), ale její využití v domácnosti může být mnohem širší. Může nám pomoci s čištěním i uklízením, navíc má abrazivní a také dezinfekční účinky. Podívejme se na deset dalších způsobů, jak můžeme sůl používat i jinak, než při přípravě jídel.
1. kafaři a milovníci černého čaje mají velmi často na lžičkách šedavý či nahnědlý nános. Dá se ho zbavit docela snadno tak, že si ze soli a vody uděláme kašičku, kterou pak příbor pořádně vyčistíme. Blýskají se potom jako nové.
2. pokud používáme dřevěné prkénko na krájení, sůl s citronem je skvělý pomocník. Citron rozřízneme na polovic, pořádně ho osolíme, lehce zmáčkneme a pak prkénko krouživými pohyby vyčistíme (můžeme průběžně dosypávat sůl a přimačkávat trochu šťávy). Necháme tři až pět minut působit a pak vše pořádně omyjeme.
3. připálené hrnce lze čistit mnoha různými způsoby. Můžeme do nich například nalít vodu, pořádně ji osolit, nechat přejít varem a odložit do druhého dne. Pak je znovu ohřejeme a připálenina by měla jít už velmi snadno dolů bez drhnutí a rizika, že si poškrábeme nádobí.
4. sůl také dokáže omezit vznik připálenin na sporáku. Kdykoliv nám něco překypí, hned to zasypme hrstkou soli, díky které nám nic nezatvrdne a po dovaření problém snadno odstraníme houbičkou s teplou vodou a saponátem.
5. když namočíme kartáček a nebo hrubý štětec do slané vody, můžeme díky tomu vyčistit bez poškození různé proutěné koše a ošatky.
6. připálenou žehličku můžeme vyčistit tak, že v půl skleničce horkého octa rozmícháme tři lžičky soli a touto směsí připáleninu umyjeme. Čím teplejší ocet, tím lépe se nám bude žehlička čistit.
7. pokud máme hezký svícen, ale nechceme, aby nám svíčky kapaly všude kolem něj, můžeme je na celý den namočit do hodně slané vody.
8. když budeme pravidelně (zhruba jednou za měsíc) prolévat odpady horkou vodou s větším množstvím soli, výrazně omezíme riziko, že se nám budou ucpávat. Pokud už jsou trochu ucpané, někdy je tento roztok dokáže pročistit.
9. jestliže máme nějaké místo, kde si nepřejeme, aby nám vyrůstaly jakékoliv rostliny (např. mezi dlaždicemi), stačí je několikrát prolít hodně slanou vodou.
10. zašlé sklo, na které už žádný chemický přípravek nepomáhá může obnovit koupel v slané lázni. V litru teplé vody rozmícháme hrst soli, sklo do něj na noc namočíme, druhý den je opláchneme a vyleštíme. Tato koupel by mu měla vrátit jeho bývalou krásu.
Pokud máte nějaké další ověřené tipy, jak využívat sůl jako domácího pomocníka, dejte vědět v diskusi 🙂