Asi každý má nad umyvadlem, dřezem nebo vanou nějakou tu vodovodní baterii. Převážně si jí nijak extra nevšímáme, patří k bytu či domu asi stejně jako zdi nebo podlaha. Ale jako všechny věci i vodovodní baterie má ve většině případů omezenou životnost. A když doslouží (a nebo se nám při modernizaci bytu zalíbí jiná), nezbývá nic jiného, než ji vyměnit.
První kroky vlastními silami
Výměna vodovodní baterie rozhodně není složitá. I průměrně šikovný člověk to zvládne sám a určitě nemusí volat instalatéra. Nicméně přece jen existuje pár osvědčených rad, které práci při výměně vodovodní baterie nesmírně ulehčí.
Napřed samozřejmě si musíme zavřít vodu. To sice snad dá rozum, ale občas se na naprosté samozřejmosti ve spěchu zapomíná. Při nákupu nové vodovodní baterie je nejrozumnější mít u sebe tu starou. Pokud můžeme doma na pár hodin bez problémů zavřít vodu, je to nejjednodušší řešení, jak se ujistit, že náhodou si nekoupíte nějakou baterii, která pak nebude sedět. Pokud vodu zavřít nelze, tak si alespoň musíme změřit rozteč trubek ze zdi a jejich průměr. To bude to nutné i pro zakoupení případné redukce.
Vodovodní baterii si vybíráme podle toho, co se nám líbí – osobní vkus je tady klíčový. Možná jen je rozumné se vyhnout úplně nejlevnějším kouskům – i když samozřejmě cena vždy byla a bude důležitý faktor. Za rok či dva (a kdo ví, jestli to není výprodej už teď) se přestanou vyrábět a pokud nastanou nějaké problémy, můžeme místo jednoduché výměny součástky za pár korun, zase kupovat novou baterii. To už je lepší koupit něco dražšího, trvanlivějšího, kde nás moc dalších výdajů nečeká.
Poznámky k výměně baterie
Samotná montáž vodovodní baterie je už vlastně jen maličkost. Stačí už jen na odmontované trubky přimontovat novou vodovodní baterii. Jen si musíme dávat bacha na matky. U baterie na kuchyňské lince je to jedno. Tam jdou přívody odspodu a zakrývá je linka. Ale v koupelně by poškrábané matky vypadaly opravdu šíleně. Nejjednodušším řešením je matku před šroubováním omotat nějakým starým hadrem. Případně můžeme jím omotat svůj francouzák. Závity utěsní vlákna konopí, kvůli konzervaci mohou být pomazaná vazelínou. Pokud ji nemáme po ruce, můžeme použít téměř cokoliv – dokonce i sádlo. Ale stejně vazelína je nejlepší. Konopná vlákna by se měla dát koupit v jakémkoliv lepším krámě, kde mají potřeby pro instalatéry – tudiž patrně i tam, kde se rozhodneme koupit novou vodovodní baterii. Jeden balíček takového těsnění vám nejpravděpodobněji vydrží pro vaši domácí potřebu prakticky navždy. Případně můžeme vyzkoušet i různá moderní řešení jako teflonová páska, těsnící šňůra či tmel.