Podle názoru většiny lidí na vaření různých pokrmů z vajíček není nic složitého. Na jednu stranu je to rozhodně pravda, příprava vaječných pokrmů je v zásadě snadná a velmi rychlá. Na druhou stranu právě díky rychlosti vaření mnoha lidem často vejce nevyjdou tak, jak by si je představovali. Podívejme se na základní jídla z vajíček a postupy, které bychom měli dodržet, aby vše bylo tak, jak chceme.
Vejce na měkko – aby nám při vaření hned neprasklo, je rozumné ho vyndat nějaký čas předem z lednice. Vodu dáváme osolenou. Čas vaření ovlivňuje velikost vajíčka a to, jak je studené. Obecně se uvádí tři a půl minuty varu pro střední vejce vložené do vroucí vody. U vajec velkých nebo stále hodně studených přidáme půl minuty. Čtyři minuty (u velkých necelých pět) se vaří vajíčko tak zvaně na hniličko.
Vejce na tvrdo – proti prasknutí nás ochrání to samé, co u vajíček na měkko, čili osolená voda a ne úplně chladná skořápka (samozřejmě také opatrnost při vkládání a mírnější var – vejce by neměla v hrnci poskakovat). Doba vaření je podle velikosti šest až osm minut.
Míchaná vejce (postup je platný i např. u smaženice) – u tohoto receptu vše záleží na tom, jak máme vajíčka rádi. Začínáme stejně, rozklepneme si je do skleničky, okořeníme a osolíme dle chuti a když se nám rozpálí vybraný tuk (většinou máslo nebo slanina, někdo ještě je obohatí cibulkou) sklenku na pánev vylijeme. Pokud je máme rádi úplně vysušená, tak je to nejjednodušší. Pánev necháme na ohni, mícháme, dokud dokonale neztuhnou a máme hotovo. Při šťavnatých je to složitější, i když ne o mnoho. Po nalití hned pánev odstavíme a mícháme dokud se nám sráží nebo dokud nemají požadovanou šťavnatost. Někdy stačí jen jednou (velká pánev, tlusté dno, málo vajíček), jindy je musíme ještě jednou či dvakrát na krátko (v řádu max nácti vteřin) vrátit na rozpálený oheň, sundat a domíchat tak, jak nám chutnají.
Omeleta – vajíčka (na jednu omeletu se dávají tři) před přípravou rozklepneme do skleničky a pak velmi pečlivě je rozšleháme se solí a kořením (také lze v této fázi přidat různé další přísady jako např. strouhaný sýr či pro zjemnění smetanu). Směs nalijeme na rozpálenou pánev s tukem, pořádně promícháme, rozprostřeme, chvilku ji opékáme (neměla by být vysušená) a pak srolujeme k jedné straně pánvičky a přeložíme na talíř.
Ztracené vejce – na jednu stranu je to velmi jednoduché, na druhou i největším odborníkům někdy nevyjde. Vybereme si širší hrnec, do kterého nalijeme vodu s octem a rozehřejeme ji přibližně na osmdesát stupňů, čili kdy se na dně začnou tvořit bubliny. Velmi opatrně si rozklepneme vajíčko do nějaké mističky či skleničky – nesmí se přitom porušit žloutek. Lžící vytvoříme v hrnci vír a pak opatrně do něj vejce z co nejmenší výšky přelijeme. Ztracené vejce vaříme tři až čtyři minuty. Nejlépe nám vyjde, pokud je vajíčko hodně čerstvé.