Bez elektřiny už si asi naprostá většina z nás nedokáže představit normální život (pravděpodobně všichni co čtou tyto stránky, protože bohužel počítače na nic jiného nefungují). Ale s rostoucími cenami elektrické energie je nutno také přemýšlet o tom, kde a jak by se dalo ušetřit a také případně změnit nějaké zbytečně plýtvavé návyky.
Nejdůležitější je změna domácích spotřebičů na moderní úsporné typy. Samozřejmě člověk si často řekne, ale vždyť tato lednička či pračka nebo sporák ještě fungují, ale pokud si zjistíte jejich spotřebu, porovnáte téměř s čímkoliv moderním, tak velmi často můžete zjistit, že nákup nového úsporného typu se vám zaplatí i během prvního roku. starší modely jsou naprosto nehorázně neúsporné a u věcí, které používáte velmi často nebo jako lednice běží celý den lze ušetřit bez problémů tisícikoruny. Při nákupu vybírejte pouze ty s označením A, A+ či A++. Než vás naláká nějaké levné B či C (o horších třídách ani nemluvě), vezměte si kalkulačku do ruky (spotřeba kwh, cena vašeho tarifu a čas používání) a zjistíte, že cenový rozdíl se vám dlouhodobě na účtech nevyplatí.
Další typy:
– lednice by neměla stát blízko zdrojů tepla, např. topení nebo sporák. Námraza kolem půl centimetru výrazně zvyšuje spotřebu energie, dnes to řeší automatické rozmrazování. Nenechávejte dlouho otevřená dvířka lednice, ideální je mít v lednici jasný a stálý řád, který vám umožní minimalizovat dobu otevření. Do lednice nedáváme teplé potraviny.
– při praní naplňujte pokud možno vždy celou pračku. Předpírání není nutné a velmi zvyšuje spotřebu elektrické energie. Nižší teploty jsou logicky úspornější. Pokud se rozhodnete pro pračku se sušičkou, vybírejte co nejúspornější.
– velmi dobrá je indukční varná deska. Ale i normální sklokeramické jsou v pořádku, jen při vaření vždy položte hrnec na vařič správné velikosti, malý hrnec na velkém vařiči nebo velký na malém jsou zbytečným plýtváním energie. Při vaření pokud to jen recept dovoluje používejte pokličku. Pro dlouho vařená jídla může být velmi dobrým řešením pořízení papiňáku (např. fazole uvařené v tlakovém hrnci za tři čtvrtě hodiny nebo fazole uvařené klasicky za 3 hodiny, to je opravdu velký rozdíl ve spotřebě). Hodí se mít hrnce se silným dnem, které umožní rychleji vypnout proud při vaření, protože dojdou, ale neměli byste mít jen takové, protože na krátké vaření či ohřívání se zase rozehřívají zbytečně pomalu. Vařte v malém množství vody, uvaří se to stejně dobře a úspora je také výrazná a to i časová.
– nenechávejte spotřebiče v pohotovostním režimu (ano i monitor od počítače lze na konci práce vypnout a stačí jen vytáhnout ruku).
– nabíječky vždy po nabití vytáhněte ze zásuvky
– popřemýšlejte o použití úspornějších žárovek, ale přečtěte si před tím pro a proti tomuto řešení.
– pokud máte klimatizaci zapínejte ji jen v krizových vedrech. To samé se týká různých elektrických kamínek v opačné situaci.
– vodní kámen to je prevít a zvyšuje spotřebu energie, takže ho pravidelně odstraňujeme
Samozřejmě můžete patřit k těm, kteří dláždí si podlahu padesátikorunami a místo tapet mají pětitisícovky, takže rozdíly v účtech je příliš nezajímají a pohodlnost nade vše. Pokud se vást to týká, tak stejně byste ale mohli popřemýšlet o úspornějším chování. Planetu máme jen jednu, výroba energie ji zatím ve větším či menším stupni poškozuje, stejně tak jako nás stojí omezený počet přírodních zdrojů (a to i u ekologických často sporných typů výroby, kde takový solární panel se přeci nebere jen tak ze vzduchu). Domácnost si přeci neničíme, tak proč ničit naše okolí, i tam jsme vlastně doma.