Jistě nám dáte za pravdu, že každé kuchařce i kuchaři, jde práce od ruky daleko lépe, když své dobroty „kouzlí“ v krásném prostředí. Většina kuchyní v našich domácnostech bývá spojena s jídelnou, někdy i s obývacím pokojem, a tak je jisté, že se obyvatelé takových bytů snaží o co nejefektnější vzhled svých kuchyní.
Chceme-li se zbavit staré, nemoderní kuchyňské linky, kterými byly panelové domy standardně vybavovány, můžeme zvolit jeden ze dvou způsobů: buď si koupíme kuchyňskou linku novou anebo dáme přednost mnohem levnější a snadnější způsobu a stávající linku zrenovujeme.
Jedním z řešení takové renovace je použití samolepicích omyvatelných textilních tapet.
Práce s tapetami je velmi snadná, neboť tapeta je na rubu opatřena samolepicí vrstvou a my nebudeme muset dokupovat žádná speciální lepidla a obávat se náročného a špinavého lepení. Samolepicí vrstva vykazuje výbornou adhezi (přilnavost) k mnoha druhům podkladovým materiálům včetně dřeva, plechu, umakartu, skla atd. Podkladový materiál navíc nemusíme nijak precizně vyhlazovat, neboť struktura netkaného textilu spolehlivě zakryje všechny menší nerovnosti.
Neocenitelnou vlastností kuchyňské linky je její omyvatelnost a tento požadavek tapety zcela splňují, neboť jsou z lícní strany omyvatelné, a proto je v případě zamaštění či ušpinění můžeme omývat běžnými saponátovými prostředky.
Pracovní postup
1. Ze starých kuchyňských dvířek odšroubujeme plastové či kovové úchyty. Chceme-li dosáhnout opravdu hezkého vzhledu kuchyňské linky, zakoupíme úchyty nové.
2. Požadovaný rozměr odměříme jednoduše tak, že dvířka vysadíme z pantů a obkreslíme je na krycí papír tapety. Nezapomeneme přidat 2 až
3. Obkreslený tvar vystřihneme ostrými nůžkami. Linie střihu musí být rovná a bez otřepů. Můžeme pracovat postupně, nebo si nejprve naměřit a nastříhat všechny potřebné části tapet.
4. V první fázi lepení „odloupneme“ na jednom z konců asi
5. Postupným pokračováním se dostaneme k místu, kde jsou na bocích dvířek panty. Zde tapetu zařízneme ostrým řezákem a pak teprve přehneme přes hranu.
6. Nakonec odstraníme zbývající část krycího papíru, textilní tapetu přilepíme k podkladu, přitiskneme a po celé ploše ji od středu k okrajům pečlivě vyhladíme.
7. U krajních dvířek linky pamatujeme také na polepení bočních stěn. Přečnívající díl tapety přehýbáme přes hranu a vyhlazujeme až po aplikaci pruhu tapety na celá dvířka.
8. Kromě dvířek bývají na kuchyňské lince umístěny také šuplíky zasunuté do rovné plochy. Zde postupujeme tak, že naměřený díl lepíme od jednoho konce strany k druhému.
9. Tento díl nalepíme celý i přes otvor na usazení šuplíků. Přitom dbáme na to, aby nalepovaný díl tapety byl po celé ploše napnutý a v prázdném středu se neprolnul.
10. Otvor pak prořízneme ostrým řezákem diagonálně z rohu do rohu. Můžeme použít speciální řezák nebo nám pro tento účel poslouží skalpel, či dobře naostřený nůž.
11. Pak už zbývá jen protlačit volné cípy dovnitř linky a přilepit nebo je jednoduše odstřihnout. Přilepení musí byt důkladné, aby tapeta nebránila vysouvání šuplíků.
12. Posledním krokem je nasadit šuplíky zpět a linka je opravdu velmi rychle (v našem případě trvala renovace jen asi 3 hodiny) a snadno kompletně hotová a vypadá jako nová.
Dobrý den,
musí být tapeta opravu samolepicí, omyatelná a textilní dohromady? obávám se, že na českém trhu tento unikát nejde sehnat. Děkuji
Dobrý den zajímalo by mě jestli by šlo nejdříve nalepit folii a pak horkovzdušnou pistolí doladit prohlubně (průřezy) v kuch. lince předem děkuju Stahl