Nedílnou součástí vánočních svátků je již velmi dlouhou dobu jmelí. Polibek pod větvičkami nám má zaručit lásku a jeho přítomnost v obydlí během Vánoc a Nového roku má nám zajistit i hodně štěstí. Jedná se i o šamanskou bylinu, využívá ho i moderní farmacie. Jenže jak už to tak bývá, jmelí je z roku na rok čím dál tím dražší, ale přitom jeho zdroj je stále stejný a pro každého dostupný. Stačí se rozhlédnout po stromech kolem nás a vyrazit na sběr. Není nijak náročný, ale stojí za to se dobře připravit.
Před výpravou na jmelí je dobré si nejdříve udělat několik procházek po okolí a poznamenat si, kde roste. Je extrémně nepraktické chodit potom ověšený nářadím a rozhlížet se po koulích ve větvích stromů. Pak už jen stačí určit, ve kterém místě je ho u sebe nejvíce a hurá na „sklizeň.“ Ale pozor, trhání jmelí v přírodě vyžaduje povolení. Je možné se ale domluvit s majiteli zahrádek a různých sadů, tam jsou konec konců stromy výškově nejdostupnější.
Nejrozumnější je vyrazit někdy kolem listopadu, ale někteří lidé, kteří se sbíráním jmelí zabývají profesionálně vyrážejí už dříve (pro sběr léčivé šamanské byliny jsou zase určeny přesná období, podle toho, jaký účinek chceme dosáhnout). Na rodinné Vánoce to je ale většinou zbytečné. Pokud možno nechodíme sami. Ideální počet sběračů jsou tři. Nepotřebujeme nějaké speciální nářadí. Stačí nám obyčejný hliníkový žebřík (právě proto si na výpravách určíme dobře dostupné stromy pro sběr), malá pilka nebo nožík na dlouhém nástavci (klasickým nástrojem byl v historii speciální srp, který proslavil keltské druidy) a pokud možno také lano, kterým se při práci jistíme (úplně ideální je základní horolezecká sestava i se sedákem. No a ještě se hodí nějaký pytel, kam jmelí budeme ukládat, protože v rukách bychom ho zas až tak moc neunesli.
Samotné sbírání je pak už jen banální. „Lezec“ se zabezpečí lanem, vezme si do ruky pilku, přistaví se žebřík a vyleze na strom. Dole je jištěn druhou osobou. No a pak už se stačí jen co nejblíže dostat ke kouli parazita a strhnout či odříznout ji a shodit dolů. Tam ji sebere třetí osoba a nebo pokud jsme jen dva, tak samozřejmě po slezení a odjištění vše posbíráme a opatrně uložíme do pytle – rozhodně nic neudusáváme. Krásné jmelí roste na topolech, ale to je pro většinu smrtelníků nepříliš dostupné, protože lezení na tento strom vyžaduje už výrazně větší horolezeckou průpravu. A jeden poslední tip, nesmíme zapomínat na to, že na podzim už máme dost krátké dny, takže výpravu bychom neměli odkládat na dopoledne. V noci se jmelí sbírá opravdu velmi špatně.