Při představě si, jak se domem směrem od základů šíří vlhkost se většině majitelů nemovitostí zježí vlasy hrůzou na hlavě. Těmto vadám lze učinit přítrž, ale stojí to čas a peníze. Začínají-li být škody viditelné, musí se v prvé řadě vysušit základ, a teprve pak napravit škody na omítce sanační omítkou.
První kroky
V první řadě Vás při této katastrofě čeká menší demolice. Před použitím sanační omítky, musíte místo s poškozenou omítkou obouchat a zhruba do hloubky 2-3 cm vyškrábat spáry, které následně vyluxujte.
Omítání
Speciální sanační omítku koupíte v každém obchodě se stavebninami. Je to hmota s vysokou pórovitostí a difuzními koeficienty, přičemž se propustnost vzduchu stará i o to, aby už tak snadno nedocházelo k dalším katastrofám. Omítnutou plochu už ale nelze natřít hustými barvami nebo zataktovat.
Sanační omítku namícháme podle návodu a aplikujeme ji pomocí stěráku v tloušťce 20-30 mm na penetrovanou, vlhkou stěnu (pokud je potřeba silnější vrstva, aplikujeme omítku ve dvou vrstvách). Vrstvu necháme zavadnout a i po dvou hodinách lze omítku uhladit. Poté je na Vás, zda bude hladká, nebo strukturovaná. Pokud se jedná pouze o lokální opravy, musí se struktura ošetřeného místa přizpůsobit okolí, aby opravené místo splynulo s okolní stěnou. Po dokončení aplikace sanační omítky musí místo nejméně celý den a noc schnout…