Rozdělení osvětlovacích těles

Difuzéry

jsou lampy rozptylující světlo stejnoměrně po celém pokoji. Obyčejně mají průsvitné nebo poloprůsvitné skleněné, papírové nebo látkové stínítko. Tyto difuzéry je nutné kombinovat s přímým osvětlením (reflektory apod.).

Lampy s přímým osvětlením

vám nasměřují světlo na určitou limitovanou plochu. Tvar stínítka a umístění lampy v pokoji určí velikost světelného paprsku. Tyto lampy velmi často mívají namontovánu odraznou mřížku před světlem, přičemž stínítko není průsvitné tzn., že na vás dopadá dvakrát měkké odražené světlo.

Hlavní osvětlení

známe také jako osvětlení“v pozadí“. Nemá žádná zvláštně důležitá stínítka a nehledejte ani žádný velký rozdíl v osvětlenosti různých míst v pokoji prostě jen stejnoměrně dodá světlo do celého pokoje.

Účelové světlo

dodává koncentrované (zesílené) světlo na místo určené pro speciální činnosti. Jedná se o paprskové nebo reflektorové světlo praktické lampy na čtení, na pracovní stůl.

Náladové světlo

pomáhá vytvořit intimní atmosféru. Mohou to být stolní světla, osvětlení obrazů, světla na stěnu. Všechna tato světla přidávají na atmosféře v pokoji, vytvářejí teplé stíny se zajímavou kresbou.

Závěsné lampy

zavěšené od stropu dodávají nejlepší celkové osvětlení. Jestliže namíříte světlo těchto lamp nahoru strop vám vytvoří reflektor, ze kterého se odrazí světlo do celého pokoje. Když zavěsíte tuto lampu 55 – 60 cm nad jídelní stůl, žárovka by měla být odstíněna, aby nesvítila do očí stolujícím, stínítko bílé, aby odráželo neutrální světlo.

Světlo mířící dolů

vytvoří ostřejší rozdíl mezi světlem a stínem než normální zavěšené lampy. Několik těchto světel pohromadě vytvoří výborné světelné podmínky v halách a na chodbách. Umístíme-li toto světlo blízko stěny, vytvoří nám zajímavou kresbu světla (bazén světla) a stěna nám pomůže odrazit toto světlo do zbytku místnosti.

Stropní svítidla

Na stropě namontované světlo dodá stejnosměrné světlo celé místnosti. Pokud odraz tohoto světla míří nahoru, strop reaguje jako reflektor. Namíříte-li ho dolů, musíte zajistit jeho zastínění, které zmenší oslnění. Přidáte-li světelný stmívač, dodá vám vaše stropní světlo měkké doplňující světlo v pozadí, nebo plné centrální osvětlení celé místnosti.

Světla mířící nahoru

ze stěny, z podlahy, i zavěšená dodávají celkové osvětlení pokoje s odrazem ze stropu. Pokud je na tomto světle posuvné stínítko, pomůže vám namířit určitý paprsek na stěnu. Nejideálnější je spojení stojací lampy se stmívačem.

Stolní lampy

jsou většinou zdrojem příjemného náladového osvětlení pokoje. Lampy s širokým stínítkem pro žárovku 60W a více, mohou být příležitostně použity jako lampy na čtení nebo osvětlení pracovního stolu. Většina stolních lampiček může být kombinována s velkým množstvím stínítek.

Stojací lampy

mohou být používány jako účelové lampy ke čtení, nebo k celkovému osvětlení „v pozadí“. Stojánky a stínítka jsou velmi často prodávány odděleně. To umožňuje spoustu kombinací a změny stínítka.


Nástěnné lampy

jsou výborné na spoustu věcí. Vedle zrcadla výborně odráží světlo na vaši tvář. Vedle křesla zmírní ostré světlo vaší lampy ke čtení. Pomohou vám bezpečněji použít schodiště.Lampy na stěnu s pohyblivým stínítkem jsou obyčejně používány ke čtení, když jsou umístěny nad sedačkou nebo postelemi. Také mohou být dobře použity jako měkké přímé světlo, které vám vyzdvihne obraz nebo vystavenou sbírku. Pokud je používáte nad dvoupostelí, měla by tato světla mít stínítka z neprůsvitného materiálu a být umístěna blízko ke středu postele aby se zamezilo jakémukoliv přímému oslňování očí a vyrušování partnera, který chce spát.

Lampy na pracovní stůl

Dobré pracovní lampy se dají upravit na výšku a úhel. Otočením stínítka můžete ovlivnit směr toku světla a zabránit tak svému oslnění. Lze do nich zvolit normální žárovky, halogenové i zářivky. Některé tyto lampy jsou upravené tak, aby je bylo možno přimontovat na zeď.

Spodní osvětlení skříněk

je typické pro kuchyňské pracoviště. Zářivka je umístěna blízko k přední hraně horní skříňky. Tyto světla dodávají přímý a efektivně silný paprsek světla mířícího dolů na pracovní plochu.

Nasvícení obrazů

to je jednoduchá a levná cesta, jak zviditelnit umělecké dílo a vtisknout mu náboj, který dodá osobitosti vašemu domu. Mimo to vytvoří příjemné mísení světla v místnosti. Obrázky můžete vyzdvihnout namířeným reflektorem nebo zářivkou umístěnou nad obrazem.

Reflektory

Nejdříve se rozhodněte, zdali chcete reflektor s úzkým nebo širokým paprskem a vyberte vhodnou žárovku pro daný typ. Žárovka vytváří teplé a příjemné světlo, halogenové světlo je ostřejší a bělejší. Umístíteli tyto reflektory na lištu, docílíte tak variability osvětlení.

Lištové osvětlení

umožní rychle a jednoduše přemisťovat reflektory a měnit tak osvětlení v místnosti. Lišta může libovolně dlouhá a tvořit vlastně jakýkoliv tvar. S použitím speciálního adaptéru na ni můžete umístit nepřeberné množství různých typů reflektorů. Jednoduchý vypínač může ovládat všechny reflektory na liště.