Nájemní byt získaný obálkovou metodou od obvodního úřadu v Praze vyžadoval kromě vysokých finančních nákladů zejména spoustu práce – jeho užitná hodnota se rovnala nule a dal se označit slovy „naprosto zdevastovaný“. Již jsem napsal první část této pohnuté historie a zde popíši postup prací v místnosti, která bude sloužit jako dětský pokoj.
Text Jaroslava Medková- časopis Praktik, realizace, foto a technická konzultace Michal Doležal
Byty v posledním patře nájemního domu byly původně dva – oba 1+1. Město je určilo ke sloučení do bytu 3 + 1 pro mladou rodinu. Kromě vysokého stupně devastace obou malých bytů zde byly problémy v podobě nelegálně postavené koupelny a sprchového koutu. Budovali je zjevně svépomocně naprostí diletanti, které ani nepadalo použít jakoukoli izolaci. Sprchový kout, kterým se budeme zabývat, neboť stojí v budoucím dětském pokoji, postavili na podlaze z OSB desek, přičemž nepoužili izolaci. Samotný kout s umělohmotnou vaničkou vyrobili z dřevotřísky a tu polepili obkládačkami. Výsledek byl zřejmý: prohnilé podlahy i příslušné stěny.
V další řadě byla dlouhý čas vadná střecha domu a do bytu, který je pod ní delší dobu zatékalo. Než došlo k opravě, voda už udělala své – rákosový strop prohnil a omítky stěn v okolí zbobtnaly a drolily se.
Původní kuchyně se sprchovým koutem. Delší dobu sem přes půdu protékala voda z děravé střechy: trubky jsou prorezlé, elektrické vedení obnažené, odpady proděravělé, strop prohnilý, omítky, které se místy drolí, se budou muset otlouct.
Nelegálně vybudovaný sprchový kout byl postaven (bez použití izolace) z dřevotřísky! A vana protékala. Výsledkem je zřejmý: prohnilá podlaha.
Rekonstrukce celého bytu včetně projektu nové koupelny trvala více než rok, většina prací byla vykonána svépomocí, dnes zbývá jen několik dnů do kolaudace.
Stěny a rozvody
Nejdříve jsme odstranili nelegální stavbu sprchového koutku, vytrhali zbytečné trubky rozvodu vody a odpady, strhli strop, otloukli drolivé stěny. Vybourali jsme a osadili nové zárubně. Poté jsme vysekali drážky pro rozvod elektrické energie a trubky radiátorů. Natáhli jsme vedení a drážky zase zaházeli. Omítli jsme otlučené stěny jádrovou omítkou. Nic nelze urychlit: při každé vrstvě materiálu penetrujeme a taky čekáme, až jednotlivé vrstvy vyschnou. Stěny jsme vyrovnali, strhli jsme nerovnosti a pro jejich zpevnění jsme na ně natáhli armovací perlinku 165g/m2, kterou jsme přilepili obyčejným flexibilním lepidlem na dlažbu. Po důkladném vyschnutí jsme nakonec stěny naštukovali.
Pracovní postup
1. Jaký máme plán? Zbouráme sprchový kout, vytrháme trubky a stěny s drolivou a podmáčenou omítkou otlučeme na cihlu. Suť zatím hromadíme na jednom místě.
2. Nemilé překvapení skrývala podlahová krytina – když jsme ji nadzdvihli, našli jsme pod ní místy velmi prohnilý dřevotřískový podklad: protékala sem zjevně voda ze sprchy.
3. Při poklepu na strop opadávaly polystyrénové kazety a drolil se podklad. Strop byl promáčený ze zatékání prasklou střešní krytinou přes neizolovanou půdu.
4. Vytrhali jsme trubky, otloukli omítku – i pod ní je vidět, jak byly stěny mokré. Vysychaly poměrně dlouho. Následně jsme stěny pečlivě omítli jádrovou omítkou.
5. Musíme rekonstruovat celý strop: nejdříve jsme odstranili kazety a část omítky, pak pod dráty a pod rákosovou kostru zasunuli páčidlo a celé vrstvy postupně strhli.
6. Strop je čistý. Ještě ho necháme několik dní řádně proschnout. Než bychom ho složitě omítali, rozhodli jsme se nahradit ho sádrokartonem.
7. Zárubně vstupních dveří do budoucího dětského pokoje byly velmi zkřivené a otlučené. Oprava by byla těžko možná, musí pryč. Nahradíme je novými.
8. Osadíme nové zárubně. První den je vyrovnáme vodováhou pomocí různých zarážek a poté je upevníme montážní pěnou. Tu necháme zaschnout do druhého dne.
9. Poté zárubně rozepřeme, zaházíme maltou a zarovnáme kousky cihel. Pěnu ořežeme tak, aby zárubně držela, po vyschnutí ohodíme okolní zeď omítkou, naperlinkujeme a štukujeme.
10. V pokoji musí být osvětlení a topení. Vysekáme proto do zdi (nejlépe drážkovací frézou) rozvod elektřiny pro stropní osvětlení i zásuvky a rozvod trubek radiátoru.
11. Drážky s již nataženými rozvody zaházíme maltou stejně jako drážky po starých rozvodech. Dveřní otvor, který sloužil jako vstup do vedlejší místnosti, zazdíme.
12. Díru ve stěně, neodborně opravovanou velkým množstvím sádry, jsme vyčistili a zazdili. U stropu vidíme rozvod elektřiny z ložnice do krabice před dětský pokoj.
13. Rozvody topení musíme udělat dříve, než začneme pracovat s perlinkou. Vysekáme drážku, osadíme trubky radiátoru, pak je zaházíme a radiátor zase sundáme, aby se trubky nehnuly.
14. Na stěny natáhneme perlinku – pomocí dlouhého hřebenu naneseme zdola nahoru lepidlo na dlažbu. Nahoře uhladíme hladkou stranou hřebenu začátek smotané nastříhané perlinky.
15. Perlinku spustíme a stylem stromečku ji směrem dolů uhlazujeme. Síť ani žádné rýhy a nerovnosti nesmějí být vidět. Vlasové rýhy či hrudky lepidla druhý den hladce zbrousíme.
Sádrokartonový strop
Sádrokartonové podhledy představují rychlé a čisté řešení našeho otlučeného stropu, který již vyschnul. Použijeme podhled montovaný na křížovém roštu. Rošt připevníme přímo do trámů na stropě.
Materiál:
– UD – obvodové profily k připevnění podhledu na okolní navazující konstrukci 30 x 3000 mm
– CD – profily podhledu vložené po obvodu do UD pláště, nosné profily podhledu, montážní profily k připevnění opláštění podhledu (obkladů) 60 x 4000 mm
-Samolepicí výztužná páska na spáry a kovopapírová páska na zpevnění rohů
– Spojka CD profilů pro vzájemné spojování profilů roštu (CD profilů) vodorovné, šikmé či svislé sádrokartonové konstrukce. Spoje sousedících profilů se musí střídat minimálně o šířku sádrokartonové desky.
– Pérový rychlozávěs pro zavěšení křížového roštu (CD profilů) sádrokartonového podhledu do nosného stropu.
– Drát s okem (délka 0,125-1,5 metru) pro zavěšení křížového roštu do nosného stropu (příslušenství pérového rychlozávěsu).
– Natloukací platové hmoždinky průměru 6 mm pro kotvení profilů sádrokartonových konstrukcí a vruty do sádrokartonu, které mají závit až do konce.
– Tmel na spáry (Primastěrka).
-sádrokartonové desky stavební RB (A), šedý lícový karton, modrý popis na hraně desky tloušťky 12,5 mm, šířky 1250 mm, délky 2000 mm a hmotnosti 21,8 kg/ks
Nářadí:
1) elektrický šroubovák
2) řezák
3) tužka
4) metr
5) šroubovací nástavec
6) šroubovací nástavec speciální
7) struhák/nebozez
8 ) hoblík/struhák na hrany
9) vykružovací vrták
10) držák na brusné mřížky
11) brusná mřížka
12) nůžky na plech
13) nerez hladítko 280 mm
14) stěrka nerez
U přímo na strop montovaného podhledu montážní profily připevňujeme k nosnému stropu přímými závěsy.
Pracovní postup
1. Vybavení pro montáž sádrokartonového stropu z půjčovny nářadí: stojiny pod sádrokartonovou desku podložíme a „vypumpujeme“ ji nahoru.
2. Změříme obvod pokoje pro výpočet množství desek. Na stěně vytyčíme polohu podhledu – samozřejmě musíme zohlednit i tloušťku opláštění.
3. „Brnkací šňůrou“ vyznačíme obrysovou čáru podhledu. UD profily, které drží sádrokarton, měří tři metry. Naměříme si proto potřebné délky.
Profily, které půjdou přes roh, nastřihneme a ohneme do pravého úhlu. Před osazením je pak opatříme samolepicím zapojovacím těsněním.
5. Po obvodě místnosti připevníme UD profily do zdiva plastovými natloukacími hmoždinkami: vzájemná rozteč je 50–80 cm od sebe, první od rohu 20 cm.
6. Závěs k nosnému stropu připevníme dráty s očkem upravenými na potřebnou délkou, ohnutými do pravého úhlu, případně vruty s plochou hlavou typu FN.
7. CD profily nasuneme do UD profilů a připevníme je buď kotvičkou nebo je přišroubujeme k přímým závěsům dvojicí samovrtných šroubů do plechu typu LB 3,5 x 9,5.
8. CD profily můžeme nastavit spojovacími kusy pro CD profily. Sousední napojení CD profilů vystřídáme minimálně o šířku desky (min. 1200 mm). Detail horního rastru.
9. Kotvička má dvě části – jedna se nasune na drát s očkem a druhá se nacvakne do profilu. Při zmáčknutí první se kotvičkou dá ještě hýbat, abychom profil mohli vodorovně srovnat.
10. Druhý rastr se připevňuje napříč k již přišroubovanému prvnímu a přichytává na kotvičku také do obvodových profilů. Jeho položením je křížový rošt hotový.
11. A začneme připevňovat sádrokartonové desky. Postavíme si lešení a použijeme speciální stojiny z prvního obrázku. Desku položíme na stojinu, zvedneme ji ke stropu…
vycentrujeme ji, aby seděla a nebyly mezi deskami velké mezery (pokud jsou, musíme desku seříznout a seříznuté strany zkosit, aby se tam dostala spárovací hmota).
13. Poté desky připevňujeme k CD a UD profilům samořeznými šrouby asi 20 – 30 cm od sebe. Desky orientujeme délkou kolmo k CD profilům. Styk přímých hran umísťujeme na CD profilu.
Příčné spáry sousedních desek musíme vystřídat minimálně o jeden CD profil, aby nedocházelo k vytváření křížových spár. Nemáme-li lešení, pracujeme ve dvojici na štaflích.
Spáry přelepíme samolepicí síťovou páskou, potom je i hlavy šroubů zatmelíme primastěrkou. Hladítkem uhladíme do ztracena. Suché přebrousíme brusnou mřížkou dohladka.
Když už popisujete řemeslné práce, tak by se slušelo používat správné postupy, v popisu prací jsou dvě zásadní chyby v technologii.
1:Futra osazená a zastříkaná pěnou je nesmysl a čistá amatéřina, za čas se to uvolní a bude to praskat.
2:perlinka se natahuje do předem naneseného lepidla hřebenem a né lepidlo přes perlinku, pod perlinku se žádné lepidlo nedostane a to je špatné.