V poslední době se lidé rozhodují topení v domácnosti řešit podlahovým vytápěním. Samozřejmě nic jako u každé jiné věci není absolutně dokonalé nebo nedokonalé, i toto řešení má své výhody a nevýhody.
Oproti zvyklostem bych netradičně začal u nevýhod. První a asi nejdůležitější je záležitost různých případných oprav. Pokud se nám s topením něco stane, tak musíme rozsekat podlahu, závadu opravit a poté znova vylít beton a položit podlahu. Je to problém, který znemožní používání postižené místnosti přinejmenším na několik dní a spíše týdnů. Další nevýhodou, ale asi již ne tolik zásadní (přeci jen, kdo se pro ně rozhoduje, tak je asi s tím srozuměn) je cena montáže podlahového topení, která je výrazně vyšší než u klasického. Menší nevýhodou je také omezení ve výběru koberců, které potom na podlahu položíme, naprosto nevhodné jsou všechny ty huňaté a teplé protože …. velmi dobře izolují, takže z vytápění bychom neměli žádný užitek. Někdo může brát za nevýhodu, ale ve skutečnosti neutrální je problematika zateplení domu. Podlahové topení má smysl pouze v kvalitně zateplených místnostech, kde nedochází k velkým únikům tepla, protože samotné vytápění nemůže být příliš vysoké. Neutrální je to ale z prostého důvodu, pokud máme špatně zateplený dům či byt, tak bychom to dříve jak z ekonomických tak ekologických důvodů měli řešit, nezávisle na tom pro jaké topení se chceme rozhodnout.
A nyní je čas na seznam výhod. Místost s podlahovým vytápěním je estetičtější, protože nikde topení nevidíme a nemusíme mu přizpůsobovat rozložení nábytku a hlavně najednou nemáme „slepá“ podokenní místa. Podlahové topení nám také spoří energii, kterou potřebujeme na vytápění. Pohodlí, které přináší teplá podlaha totiž umožňuje mít teplotu v místnosti o jeden až dva stupně nižší než jsme byli zvyklí a to celkově vede k deseti až dvaceti procentní úspoře energie. Hlavní výhodou je nízká prašnost v místnostech s podlahovým vytápěním a díky tomu je výtečné pro lidi, kteří trpí různými alergiemi, a protože alergie dnes potkávají každého druhého, je to věc, velmi důležitá. Díky podlahovému topení nám v místnostech nekrouží tolik prach a co více, také se nám na topení nepřipéká, co také není nějak zdravé (pokud z různých důvodů musíme mít klasické topení, tak bychom měli hlídat aby jeho povrch nedosáhl teploty 60 stupňů a stále pečlivě otírat prach).
Další články k tématu:
Podmínky pro pokládku podlahového topení
Technické specifikace
Druhy podlahového vytápění
Nemohu souhlasit s autorem ohledně prachu ve vzduchu – je to totiž opačně !!
Nemůže to být opačně, a to i z čistě technických důvodů, podlahové topení nedosahuje takových teplot jako klasické.
Co se týče prašnosti Petře tak nevím jestli máš doma podlahové topení…..já ano a souhlasím s autorem článku.
Ohledně případných oprav podlahové trubky ,při dnešní kvalitě trubek to zcela nehrozí,oprava hrozí jen v případě že si sám uživatel navrtá trubku při případné montáži bytových doplnků,ale i tahle oprava není zase tak velký problém.Pokud lokalizujete místo porušení trubky, stačí beton okolo opatrně odstranit a trubku speciálním svěrným šroubením opět spojíte.
Poslední dodatek….cena montáže není určitě dražší než radiátory….sám podlahové topení montuji a dá se na určitých položkách ušetřit /není nutná systémová deska/ stačí podlahový tvrzený pol. a trubka se kotvý plast. příchytky….atd.