Bonsai je sice často obecně považováno za umění pěstování miniaturizovaných stromů v miskách pocházející z Japonska, ale ve skutečnosti jeho kořeny sahají do Číny. I sám název bonsai vznikl z čínského pen-sai či pen-ying neboli krajinka v květináči. Správně pěstování bonsai vyžaduje hodně trpělivosti.
Zalévání – bonsai vyžadují neustále vlhkou půdu. Velmi dobrým způsobem, jakým ji můžeme zajistit je přidání mechové pokrývky, která nejenom přibrzdí nadbytečné odpařování vody, ale také přidá krásný estetický vjem. Většinou bonsai zaléváme jednou denně odstátou vodou s pokojovou teplotou. V případě velkých veder v létě bonsai zaléváme dvakrát denně.
Hnojení – bonsai se pěstuje v menších květináčích a to znamená, že půda rychle ztrácí živiny. Při pěstování je nejlepší si zajistit konkrétní hnojivo pro náš typ stromku. Hnojíme dosti často, zvláště na jaře – ale velmi rozředěným hnojivem (pokud je určeno speciálně pro bonsai tak samozřejmě podle návodu). Jehličnany se hnojí do listopadu, listnaté stromky dokud jim nezačnou žloutnout lístečky.
Přesazování – bonsai přesazujeme podle druhu a věku. Mladé stromky přesazujeme každé dva roky. Starší listnaté přesazujeme přibližně po třech letech a starší jehličnaté po pěti. S přesazováním začínáme v první polovině jara. Nutnost přesazení bonsai také lze poznat podle toho, že je opatrně vyndáme z misky a pokud její kořeny jsou ve tvaru misky, musíme ji přesadit.
Tvarování – bonsai zastřiháváme velmi pravidelně. Díky tomu mu houstnou větvičky a listy a stromek udržuje požadovanou velikost. Bez zastřihávání by větve rostly hlavně do délky a byly by málo rozvětvené. Zastřiháváme odštípnutím prsty (mladé a pokud to jde i jehličnany) a nůžtičkami, ale nůžtičky působí, že koncovky trochu osychají a nové pupeny vznikají pomaleji. Další metodou tvarování je drátování, které jako by není na rozdíl od zastřihávání nutné, ale bez něj nikdy nedosáhnete požadovaný tvar stromku. Pomocí omotání drátky tenčími než větvičky jednotlivé větve dotvarujeme na několik měsíců – drátky sundáváme okamžitě ve chvíli, kdy máme podezření, že začínají zarůstat. Jak v případě drátování tak zastřihávání nejlepším učitelem je praxe.
Mám bonsai liqido,vypadá jako borůvčí a začala růst do šířky jako adéla co s tím – stáří 9 let v jedné misce