Díky rostoucí popularitě tak zvané středomořské kuchyně, velmi rychle v naší zemi roste i oblíbenost bazalky. Sušená se dá snadno a levně koupit, jenže její chuť a vůně je jen velmi malý zlomek toho, co můžeme získat z lístečků bazalky čerstvé. Tu si můžeme bez větších problémů vypěstovat ze semínek doma v květináči.
Bazalce se velmi dobře daří v truhlících i klasických květináčích, co si vybereme je více méně záležitost našeho vkusu a místa, kam je pak budeme chtít umístit. Doba sázení je celkem jedno, protože rostlinu budeme držet v květináči doma a nebudeme ji vystavovat zimě a nepříznivým povětrnostním podmínkám. Klasicky se vysazuje zhruba v březnu. Vybranou nádobu či nádoby naplníme zeminou (naprosto stačí libovolný substrát pro pokojové rostliny), někdy se doporučuje ji malinko provzdušnit perlitem, ale nutné to rozhodně není. Na květináč o průměru patnácti centimetrů zaséváme maximálně dvacet semínek (v pravidelných vzdálenostech je jen jemně palcem zatlačíme). Během klíčení udržujeme teplotu dvacet až dvacet pět stupňů, pravidelně zaléváme (pro udržení větší vlhkosti můžeme květináč zakrýt propíchanou potravinářskou fólií). Za deset dnů až dva týdny bychom měli vidět první rostlinky.
Když naše bylinky mají už nějakých pět centimetrů a dva až tři listy, musíme se rozhodnout co dál. Můžeme jich část přesadit do dalších květináčů, případně si necháme v původním jen ty nejhezčí a zbylé vytrháme – bazalka by neměla růst příliš hustě, aby se nám zbytečně nevytahovala za světlem do výšky (doma rostlinky většinou dorůstají maximálně do třiceti centimetrů). Zaléváme ráno nebo večer. Zálivka je menší než během klíčení, ale lehce vlhkou půdu by měla mít rostlina stále – příliš velké sucho se odráží na snížené kvalitě koření. Při zalévání se snažíme nepokropit listy. Stanoviště by mělo být světlé, bazalka rostoucí ve stínu má mnohem méně aromatickou vůni. Pro správný růst bychom měli bylince dopřát aspoň pět hodin slunečního svitu denně.
Rostlinku nemusíme hnojit, pokud se pro to přeci jen rozhodneme (ale opravdu doma v květináči v dobré nevyčerpané zemině je to zbytečné), sahejme raději po hodně rozředěných čistě přírodních přípravcích – přeci jen bazalku pěstujeme na jídlo, takže tam by nám mělo trochu více záležet na tom, co do sebe rostlina během růstu dostane. Jak se nám na rostlince objeví květy, odstraníme je, aby neodebíraly sílu listům. Ty sklízíme průběžně, nejrozumnější je stříhat mladé lístky z vrcholků výhonů, aby se nám bazalka hezky začala košatit. Sklízíme podle potřeby.
Zajímavost: v letních měsících vůně bazalky může odpuzovat některý hmyz, takže je vhodné ji pěstovat při oknech které otevíráme nejčastěji (ale musíme ji pak navíc chránit před větrem, který nesnáší příliš dobře).