Avokádo neboli hruškovec přelahodný je ovocný strom, který pochází z tropických pralesů Střední Ameriky. Jeho plody jsou čím dál tím oblíbenější a můžeme si je bez větších problémů pořídit celoročně. Po snědení ovoce nám vždy zůstane velká hezká pecka, kterou by byla škoda nevyužít. Mimo jiné i proto, že pěstování avokáda doma je velmi snadné a dokonce i rostlinka v květináči může začít po několika letech přinášet plody.
Pěstování avokáda samozřejmě začíná výběrem správného plodu. Měli bychom si uvědomit, že se jedná o dovážené ovoce a že ideálně zralý plod je na dotek relativně měkký. A tady nastává kámen úrazu. Většina prodávaných avokád je tvrdých jak beton … což znamená, že byly utrženy velmi nezralé, aby mohly přežít dlouhý transport. Což znamená, že i jejich semínko není nejlepší kvality. Proto pokud myslíme o pěstování, vždy hledejme plody měkčí u kterých je větší šance, že i při sklizni byly zralejší. Musíme si vybrat správný květináč, nezapomínejme, že se jedná o stromek, který bude potřebovat dost prostoru pro kořeny.
Když už máme hezký plod, velmi opatrně ho rozpůlíme tak, abychom semínko nepoškodili. Nařízneme raději méně než více a pak rukou obě půlky „odšroubujeme.“ Nyní můžeme postupovat dvěma způsoby. Nejčastější internetová rada zní, že si vezmeme čtyři párátka, zapíchneme je do semínka jen tak hluboko, aby ho udržela (do kříže) a pak avokádo zavěsíme do nádobky s vodou. Mělo by být širší částí do poloviny ponořené. Umístíme ho někam do teplejšího místa, obden měníme vodu a čekáme několik týdnů. Za tři až pět neděl by mělo prasknout a na špičce se objevovat stonek a později i kořínky, pak stačí prostě semínko avokáda opatrně přesadit do květináče.
Zní to hezky, ale je to zbytečně komplikované a velmi často se vypěstovat avokádo nepodaří. Ve skutečnosti stačí vzít semínko (nepoškozené, nepropíchané a nenaříznuté) a zatlačit ho špičkou nahoru do hloubky necelých tří centimetrů do kvalitního propustného substrátu. Pak už jen květináč umístíme na nějaké teplejší místo, například k topení a pravidelně zaléváme. Když už nám avokádo začne růst, tak pro pěstování vybereme hezké dobře nasvětlené místo s teplotou kolem dvaceti dvou stupňů. Zaléváme ho zhruba dvakrát týdně, půda by měla být stále mírně vlhká, ale rozhodně ne rozbahněná (příliš mnoho zálivky se projevuje žloutnutím listů – v takovém případě přestaňme zalévat na přibližně čtyři dny). V zimě zalévání omezíme. Při pěstování avokáda v květináči by teplota neměla klesnout ani v zimě pod sedm stupňů, pokud chceme ovoce ideální rozptyl je v létě mezi dvaceti jedním a dvaceti čtyřmi stupni. V dobrých podmínkách se plody objeví přibližně po pěti letech, pozor dozrávají až osm měsíců.