Co bychom měli dělat, aby nám naše lednička vydržela co nejdelší dobu bez poruch a s malou spotřebou elektrické energie? Odpověď je velmi jednoduchá, musíme o ni správně pečovat. Níže představíme několik základních chyb, které zkracují lednici její životnost.
– Rozhodně ji nedávejme na často nahřívaná místa, kam padají přímé sluneční paprsky. Stejně tak by měla být dál od topení nebo sporáku a za ní bychom měli nechat dostatek prostoru – kolem osmi centimetrů, aby tam mohl dobře cirkulovat vzduch.
– Většinou je zbytečné nastavovat nejchladnější teploty, které jen zvyšují její výkon. Většině domácností stačí různé ekologické módy nebo starý dobrý a vyvážený střed.
– Lednici zbytečně nepřeplňujme. Vše v ní dávejme tak, aby mezi potravinami mohl proudit vzduch. Přetěžování dveří většinou vede k tomu, že je nemůžeme dovřít.
– Otevřenou ji nechávejme jen minimální nutnou dobu. Není to televize, neexistuje jediný důvod, abychom ji chodili pravidelně jen tak otevírat na koukání. Tím ji většina domácností „ubližuje“ nejvíce. Malé děti pokud možno vedeme k tomu, aby si o něco z ledničky řekly a nechodily tam kdy je napadne. Velmi často nedovírají dvířka.
– Některé domácnosti mají ve zvyku urychlovat rozmrazování lednice pouštěním teplého vzduchu například z fénu. Rozhodně to není nejlepší nápad. Stejně jako odstraňování námrazy nožem, kterým můžeme vnitřek lednice nenávratně poškodit.
– Kontrolujme pravidelně těsnění, jestli je čisté a dobře přiléhá, jinak lednička pracuje zbytečně na vyšší výkon, aby dohnala teplotní rozdíly.
– Lednice s automatickým rozmrazováním mají v zadní části odtok vody, pravidelně kontrolujme, jestli není ucpaný a když tak ho pročišťujme. Jinak se nám v ledničce začne hromadit voda, která může natéct do potravin a nebo vytvořit ledovou krustu. Navíc v lednici bude větší vlhkost a také bude spotřebovávat více energie.
– Před vložením čehokoliv do lednice, nechme to vychladnout. Lednička neslouží k ochlazování potravin. Horké jídlo zase nutí přístroj k větší práci, tudíž i vyšší spotřebě a opotřebení.
– Přečtěme si návod (ano, opravdu je to užitečné) a postupujme podle doporučení výrobce. Při problémech nejdříve nakoukněme do manuálu, jestli tam není řešení přímo ušité na náš přístroj, které se může mírně lišit od obecných postupů.
– A tip na konec, který sice nezvýší životnost lednice, ale vám zlepší chuťový prožitek při konzumaci jídel. Pokud možno vše v lednici přechovávejme uzavřené, zabalené do fólie či různých nádob. Ať nám česnekovou majonézou nevoní potom dort. Zápach se v ledničce dokáže držet dlouhou dobu.