Pár drobných kutilských triků

Nové kladivoPodívejme se na pět užitečných triků (i když možná by se dalo použít spíše krásné novočeské slůvko vychytávek), které nám dokážou hodně usnadnit život při různých drobných opravách, domácích pracích nebo když chceme něco menšího vyrobit. Nestojí nás téměř nic, jsou velmi účinné a mohou hodně pomoci začínajícím kutilům či lidem, které příroda šikovností obdařila jen dosti skromně.

1. Pro mnoho méně šikovných lidí je každé zatloukání hřebíků psychickým a často i fyzickým utrpením. Každou chvilku čekají, kdy se praští do prstů držících hřebík a nebo ho pouští ještě před úderem kladiva, což většinou končí tím, že se ho přitlouct nepodaří a nebo to trvá velmi dlouho. Řešení tohoto problému je naprosto banální. Stačí držet hřebík něčím jiným než jsou naše prsty… Na výběr je toho spousta, jen pro příklad můžeme zmínit kleště, kolíček na prádlo nebo i obyčejný hřeben.

2. Potřebujeme si něco přivrtat, ale ten zatracený vrut nám z vrtačky stále padá, smeká se a nebo zajíždí nakřivo. Jedním řešením je nákup magnetického šroubováku, ale pokud máme doma úplně obyčejný magnet, tak nemusíme za nové nářadí vůbec utrácet peníze. Stačí jen magnetek přiložit k hrotu nebo k bitu a ejhle, i vrut či samořezný šroub nám krásně drží a nikam nepadá.

3. Ve chvíli, kdy chceme zatlouct více hřebíčků, je docela užitečné je mít blízko po ruce. Dost často to znamená, že je chceme  položit přímo na prkno, do kterého je potřebujeme zatlouct. A pak s každou ránou začnou létat a skákat po místnosti a my zbytečně ztrácíme čas jejich sbíráním. Klasickým řešením je dát si je do pusy (tedy mezi rty), ale to nám znemožňuje komunikaci a navíc to rozhodně není nějak extra příjemné. Taky je můžeme dát do kapsy, ale jednak se asi dost popícháme a navíc to není příliš šetrné k látce. I v této situaci pomůže obyčejný magnet. Přilepíme ho zezadu topůrka a… máme skvělý držák na hřebíčky. Můžeme ho také dát do kapsy u trička či košile a zvnějšku k němu hřebíčky přiložit – tak nepopícháme ani sebe ani nepotrháme látku.

4. Po každém malování musíme vyčistit kýbl od barvy. I když to uděláme hned, je s tím trochu práce a když mytí odložíme na později, rozhodně u drbání a čištění budeme zbytečně trávit dost času. V tomto případě nám už magnet nepomůže, tady ale stačí větší role alobalu. Stačí když jím nádobu s barvou vyložíme a po malování ji prostě vyndáme a vyhodíme (samozřejmě při vykládání musíme dávat pozor, aby se nám někde neroztrhla).

5. Pokud potřebujeme natřít menší plochu, většinou barvu nebo lak držíme v původní plechovce o jejíž okraj otíráme štětec. Velmi výrazně se tím zvyšuje riziko, že stékající barvivo něco upatlá, o zamatlané plechovce, o kterou se můžeme snadno ušpinit ani nemluvě. I zde nám pomůže snadný trik, který nás nebude nic stát a nebo náklady budou ve výši pár desítek halířů. Stačí vzít gumičku a podélně ji na plechovku natáhnout (tak aby šla přes střed otvoru). Štětec pak otíráme o ni a ne o okraj a vše zůstává čisté.