Poruchy stropů, zvláště dřevěných, jsou častým problémem starých chalup či rodinných domů. Jde nejčastěji o nahnilá zhlaví stropních trámů v jejich uložení, o prohnutí stropnic, případně o napadení houbou nebo dřevokazným hmyzem. K těmto běžným poruchám však přibyl i problém promáčených stropů v důsledku nedávných katastrofálních záplav na našem území. Začněme tedy s těmito škodami. Co s takovým stropem? Zbourat a položit nový nebo opravit? To je základní otázka. Jedná-li se o starý strop, který kromě promočení má ještě další uvedené neduhy, pak bude asi lepší ho snést a po vyschnutí dřeva zdiva postavit nový i za cenu vyšších nákladů. Jedná-li se však o strop, který kromě promočení je jinak zdravý, je určitě výhodnější pustit se do jeho záchrany a zajistit vyschnutí. Nejdříve musíme strop zabezpečit před dalším promáčením deštěm. Podmínkou je proto fungující střecha, nebo alespoň dočasná ochrana plachtou místo poničené střešní krytiny. V žádném případě nesmíme na mokrou podlahu nebo stropní trámy položit igelit nebo jiné neprodyšné povlaky. Naopak je nutno z podlahy sundat různé krytiny (lino, PVC, a j.), odstranit vlastní prkennou podlahu včetně polštářů a hlavně se zbavit mokrého násypu! Obnažené trámy necháme schnout – čím více proudícího vzduchu kolem nich, tím rychleji budou schnout. Ponechat ve stropě mokrý násyp by znamenalo akutní nebezpečí, že dříve nebo později budou i zdravé stropní trámy napadeny hnilobou, případně dřevokaznou houbou.
Schnutí trámů je pomalejší proces než jejich promočení a jakýkoliv spěch není v tomto případě namístě. Teprve po opravdovém vyschnutí, a to nejen trámů, ale i zdiva, na kterém jsou uloženy (doporučujeme konzultaci s odborníkem), se můžeme pustit do vlastní rekonstrukce stropu.
Nahnilé zhlaví stropnic
Zjistíme-li, že některá stropnice má nahnilé zhlaví, odkryjeme ji seshora tak, že odstraníme v potřebné části podlahy včetně násypu, přeřízneme prkna záklopu na sousedních zdravých trámech a odstraníme je. Trám s poškozeným zhlavím podepřeme a pomocí klínků nebo zvedáku zvedneme asi o 10 až
Nadměrný průhyb stropnic
Příčinou nadměrného průhyb stropního trámu bývá nejčastěji jeho příliš velké zatížení..Tento dlouhotrvající průhyb vede k trvalé deformaci trámu. Je-li stropnice jinak zdravá, můžeme její únosnost zvýšit tím, že prohnutí vyrovnáme podepřením kuláči a klínky. Pak z obou stran stropnice přišroubujeme nebo přibijeme příložky z prken nebo z fošen.