Fíkusy (či odborně přesněji fíkovníky) patří mezi populární domácí rostliny. Asi nejčastěji je pěstovaný drobnolistý fíkus Benjamin. Péče o něj je docela jednoduchá, zvládne ji téměř každý. Má rád světlé stanoviště, pokojovou teplotu, přiměřené zalévání a občasné hnojení – ve vegetačním období zhruba co dva týdny. Vlastně jediný závažnější problém, který se při jeho pěstování může objevit, je opadávání listů. Může mít různé příčiny.
1. pokud fíkus benjamin nemá dostatek světla, může dojít k opadávání listů. Podobná situace může ale nastat i ve chvíli, kdy ho vystavíme příliš silným slunečním paprskům u okna směrovaného na jih.
2. příčinou opadávání listů u fíkusu může být i stěhování. Tato rostlina má ráda jedno stanoviště a je velmi pravděpodobné, že po libovolném přenesení někam jinam, pár lístečků opadne. Situace se ale velmi rychle vrací do normy (pokud ho nepřeneseme po krátké době zase jinam).
3. fíkus benjamin může začít ztrácet listy i v situaci, kdy je má velmi silně zaprášené. Měli bychom mu je šetrně otírat přibližně každé dva nebo tři týdny.
4. problém s opadáváním se může objevit i v případě, že benjamin je nedostatečně hnojen. Jak bylo uvedeno v úvodu, během vegetativního období bychom mu měli obohatit půdu zhruba co čtrnáct dní.
5. opadávání může způsobit i příliš silná či nedostatečná zálivka. Používáme odstátou vodu, rostlinu nepřeléváme, zemina má být mírně vlhká, ale nesmí v ní stát voda. Zaléváme až když povrch lehce proschne.
6. hlídat bychom si měli i teplotu, optimální je mezi devatenácti až dvaceti čtyřmi stupni. Klesnout by neměla pod čtrnáct. Opadávání listů se může objevit také v situaci, kdy fíkus postavíme příliš blízko topení a nebo do průvanu.
7. jestli všechno vypadá v naprostém pořádku, s rostlinou nijak nemanipulujeme ani na ní nevidíme stopy nemocí či plísně, nejpravděpodobněji opadávání listů je pro nás signálem, že stromek by chtěl znovu přesadit. Mladé fíkusy to vyžadují ročně, později stačí jen jednou za dva až tři roky.