Rampouchy visící ze střechy jsou sice z estetického hlediska velmi hezkým symbolem zimy, ale většinou bývá nejrozumnější je co nejrychleji odstranit. Jednak jsou nebezpečné pro naše blízké i případné kolemjdoucí a navíc mohou poškodit okapy. Na odstraňování rampouchů se v případě činžovních domů většinou volají firmy, u malého, nepříliš vysokého, rodinného domku si s tím často můžeme poradit sami – vše záleží na tom, jak vysoko máme okapy a jak jsou dostupné.
A jak nám vlastně rampouchy vznikají? Je to, jak dá asi rozum, spojené se sněžením a případnými teplotními skoky či přesněji sluníčkem. Nejdříve se nám sněhem zaplní střechy i okapy, jenže během dne vrchní vrstva sněhu začne pomalu tát, jenže normální odtoky jsou samozřejmě ucpané. Může k tomu docházet i během mrazivých dnů, kdy teplota klesne pod nulu, zvláště pokud sluneční paprsky dopadají na střechu téměř v pravém úhlu. Jenže jak se voda zase dostane do stínu, do chladnějšího místa pod okapem, tak začne okamžitě zamrzat, a pak po ledu teče další voda, která se ještě rychleji ochlazuje a… rampouchy jsou na světě.
A jak k odstraňování přistoupit? Je to snadné a logické, na druhou stranu bylo by rozumné dodržet pár bezpečnostních zásad. První a zásadní je náš vztah k výškám, pokud se jich bojíme, raději práci přenechme někomu, kdo strach nemá a nebo rovnou zavoláme odborníka. Žebřík neopíráme o okap, ale raději o zeď domu – okapy jsou už dostatečně zatížené zmrzlým ledem a mohly by se utrhnout. U nízké střechy můžeme použít štafle. Na práci si oblečeme rukavice, abychom si ruce chránili před mrazem – nejde jen o diskomfort způsobený chladem, ale hlavně o to, že ve zmrzlých máme mnohem méně citu a mohlo by se zvýšit riziko úrazu. Většinou je v domácích podmínkách nejpraktičtější k odstraňování rampouchů použít sekáček na led. Při jejich odsekávání dáváme pozor, aby nikdo pod námi nestál. Když už jsme nahoře, je rozumné očistit i zbytek střechy a odstranit (například pomocí rýče) co největší množství ledu a případných nečistot z ucpaných okapů.