Návod k lepení
2.Podklad pod tapetu musí být suchý, čistý, pevný, rovný a chemicky neutrální. To znamená, že i nátěry, které nedrží opravdu dokonale, je nutno zcela odstranit. Hrubý podklad se pak obrousí a zasádruje. Pokud je naopak základ příliš hladký, je třeba jej předklížit. Drsnou novou omítku pokrýváme jemnou makulaturou. Příliš nasákavé povrchy, pískovité a drolivé podklady se musí před tapetováním zpevnit. Ale pozor, zpevnění nesmí být nikdy tak důkladné, že by původní podklad úplně oddělilo.
3.Nesavé podklady, jako jsou olejové barvy nebo polystyrénové laky, musíme opatřit přilnavým nátěrem a polepit makulaturou. K lepení makulatury stačí normální lepidla ředěná v poměru (1:50) s přídavkem 20% lepidla disperzního. Specializovaní výrobci tapet dodávají i odpovídající makulaturu v rolích.
4.Po změření výšky stěn nastřiháme délky pásů tak, že k výšce přidáme
5.Při nanášení lepidla je nutné dbát na to, aby vrstva byla dostatečná a rovnoměrná. Zejména na okrajích musí být lepidla dostatek.
6.Technika pokročila a pro nanášení lepidla se dnes už nabízejí i speciální strojky. Není třeba se jich bát. Zdaleka už nejsou jen pro profesionály. Jejich výrobci nabízejí i menší strojky určené právě pro domácí potřebu. Vyrábějí se ve dvou provedeních (z kovu nebo plastu). Při jejich použití je potřeba postupovat přísně podle návodu k obsluze, ale v zásadě platí systém: naplnit strojek lepidlem, protáhnout tapetu a přistřihnout ji.
7.Ať už bylo lepidlo naneseno ručně, nebo strojkem, je nutno pás tapety složit tak, aby došlo k jejímu nasáknutí a změkčení. Důležité je, aby byl kladen okraj přesně přes okraj, protože jinak by okraje vyschly. Osvědčené pravidlo pro skládání zní: 1/3 ku 2/3.
8.Pak se musí tapeta nechat asi 10 – 15 minut v klidu, aby dostatečně změkla. Dodržujte časové rozpětí. Delší doba se nedoporučuje. A pozor, dbejte důsledně na to, aby se všechny pásy tapety změkčovaly naprosto stejnou dobu.
9.Lepené pásy musí být kolmé. Proto je třeba u každého prvního pásu na každé stěně srovnat jeho kolmost s pomocí olovnice. Kolmici si po celé délce zaznamenejte na stěnu tužkou tak, abyste při následném přikládání pásu tapety tuto kolmici viděli a nezakryli si ji. Praktická rada k tomu zní: Nikdy nepoužívejte fixu nebo jiná inkoustová „pisátka“, protože by se mohlo klidně stát, že inkoust se ve spojení s lepidlem rozpustí, prosákne tapetou a na povrchu vznikne kaňka.
10.Pvní pás tapety by měl přijít do míst, která jsou nejblíže zdroji přirozeného světla. Tedy k oknu. Platí to i pro případ, že tapetujete také strop.
11.Když je první pás již dostatečně změkčen, rozevřou se vrchní dvě třetiny a přiloží se ke stropní spáře. Srovnají se podle předem vyznačené kolmice. Po té se pás může začít přitlačovat. Nejprve uprostřed a po té pak postupně vpravo a vlevo. Nakonec se celý pás uhladí kartáčem.
12.První pás je tedy přilepen na stěnu. Zbytek, který zbývá dole, odstřihneme tak, že si nejprve naznačíme čáru střihu zadní hranou nůžek a pak teprve stříháme. Zastřižený okraj tapety velmi pečlivě přitlačíme ke stěně, aby se snad později nehezky neodchlipovala.
13.Stejným způsobem jako u pásu prvního postupujeme i s pásy ostatními. Důležité je pečlivé „zalícování“ pásů k sobě. Protože se nepřekrývají, lepí se tak, aby hrana byla čistě přiložena k předcházejícímu pásu. Pak teprve se pás přitlačuje a s pomocí kartáče i rovná.
14.Spoje jsou velmi citlivým místem. Proto spojům musíme věnovat maximální péči. Používáme k tomu konického válečku, jímž se spoj opatrně přitlačuje. Důležité je dbát na to, aby bylo ihned odstraněno vystupující lepidlo.
15.Dokončíme-li takto stěnu, postoupíme na její roh. Tapetování v místech hran a rohů si žádá také náležitou péči a pozornost. U vnitřních rohů se přelepuje pás o šířce asi
16.I když jsme nevěnovali žádnou zvláštní pozornost kladení tapet na strop, mělo by být z dosud uvedeného návodu zřejmé, že lepení tapet na strop je v celém postupu analogické. A tak snad pouze pro usnadnění vaší práce připomeňme, že při tapetování stropu je zapotřebí dvou osob. Jedna osoba tapetu přitlačuje, druhá drží pás s pomocí smetáku nahoře. První pás je třeba usadit podle šňůry, která vyznačuje správnou linii vzhledem k rozhodující stěně, na níž je kolmá nebo s níž je naopak rovnoběžná. Další pásy pak rovnáme s tím prvním, zcela shodně jako u tapetování stěn.
Konečný efekt celé práce závisí na našem vkusu a na správné volbě barvy. Tady se nedá mnoho radit. Záleží na tom, o jakou místnost jde, jaké vybavení tato místnost bude mít, jaké podlahové krytiny zde jsou, jak je osvětlena, jaké má dispoziční řešení a podobně. V zásadě platí jediné. Je dobré volit barvy, které mají vysokou krycí schopnost. V případě těchto barev stačí totiž jen jeden jediný nátěr.
dobry den chtela bych poradit co mam delat tapetovali jsme a na nekterych mistech se nam objevila plisen nevime proc stena byla cista a sucha a co v tady tom pripade mame delat jak se plisne zbavit a aby us k temto neprijemnostem nedoslo dekuji vam za radu.
Dobrý den,
plisne jako takove v zasade neni problem se zbavit, napriklad za pomoci sava proti plisni.. Dulezite je, zda se objevi znovu, coz zavisi na vice faktorech. pokud napriklad zed promrza, nebo vlhne, je treba povolat firmu, ktera je schopna si s problemem poradit, nebo se pripravit na nikdy nekoncici boj.
Pricina plisne muze mit i jednodussi puvod, napriklad napadene lepidlo ( preci jen to je skrob).
Plisen proto zliklidujte prislusnym prostredkem a stenu sledujte, zda se neukaze znovu.
Chcela by som sa spýtať, či sa dajú lepiť umývateľné tapety, ktoré sú určené na stenu, lepiť na drevo a ako sa dajú tak akým lepidlom Vďaka
Dobrý den,
Co máme dělat, když jsme nalepili několika dílnou papírovou tapetu a dva kusy se odloupli a teď ne a ne držet??
Děkuji za odpověď Polákova Eva
Těžko jednoznačně odpovědět, roli hraje druh tapety, druh lepidla a také… podklad. Může být vina v něm, že na něm lepidlo a tapeta nedrží. Jsou speciální lepidla na odlepující se okraje tapet.