Mol šatní je velmi drobný, téměř neviditelný hmyz, který může způsobit obrovskou paseku v našem šatníku. Pokud se jim tam zalíbí, můžeme přijít o velkou část našich nejoblíbenějších věcí. Další škody mohou napáchat na polstrovaném nábytku. Proto je užitečné znát různé metody jejich likvidace a odpuzování.
Nejlepší je vždy prevence. Lepší je šatní moly vůbec nemít než později náročně řešit jejich odstraňování. Oblečení bychom měli často a pravidelně větrat. Teplota není moc důležitá, můžeme to dělat v každém ročním období, stačí jen, že je trochu větříku a není moc vlhko. Zaměříme se hlavně na vlněné oblečení a pravé kožichy, které jsou pro tento hmyz rájem. Jednou za čas můžeme dřevěné poličky ve skříni přetřít terpentýnem.
Pobyt ve skříni jim můžeme znepříjemnit za pomoci různých vůní, které tento hmyz odpuzují. Klasickým prostředkem byl vždy naftalín, jeho velkou nevýhodou je zápach, které není nepříjemný jen pro šatní moly, ale i pro člověka. Proto je mnohem lepší sáhnout po prostředcích z bylinné říše. Velmi oblíbená je levandule, pokud nemáme k disposici bylinku, pomůže nám i obyčejné mýdlo s jejím extraktem. Méně známá, ale velmi úspěšná je i komonice lékařská. Svazečky rostliny se věšely do skříně, kde poté několik měsíců dobře odpuzovaly moly (účinkuje jak čerstvá, tak i sušená). Dnes už méně známý, ale tradičně využívaný a velmi kvalitní je i rojovník bahenní, který je ale pro nás už nedostupný, protože patří mezi chráněné rostliny. Vůní, které tomuto hmyzu vadí je ale mnohem více. Můžeme vyzkoušet i kaštany, hřebíček, chmel, pelyněk, mátu nebo nové koření. Případně lze všechny tyto prostředky kombinovat. Ve skříních můžeme rozložit i noviny, šatní mol nesnáší zápach tiskařské černi.
Létající mol už nic nebaští, oblečení nám likvidují jeho larvy. Ale to neznamená, že když se nám po bytě potuluje malý nenápadný „motýlek,“ že můžeme jen tak rozložit ruce a ho ignorovat. Právě tato milá potvůrka naklade do skříní vajíčka a pak máme o zábavu postaráno. Takže musíme likvidovat i každý létající hmyz, občas pomohou i klasické mucholapky, ale dnes se prodávají i speciální lepítka na moly. Někteří lidé nedají dopustit i na různé výrobky typu Raid neboli odpařovače látek, které zabíjí komáry. Při jejich používání musíme být opatrní a moly zamořenou místnost po použití pořádně vyvětrat, zvláště pokud se v ní má později pohybovat dítě.