Leden je velmi chladný měsíc (samozřejmě obecně, globální oteplování, které prý vůbec neexistuje, velmi často říká něco jiného), kdy se většinou věnujeme buď zimním sportům nebo nějakým aktivitám pod střechou. Ale to neznamená, že bychom měli úplně zapomínat na zahrádku, i ta vyžaduje uprostřed zimy trochu péče.
V sadech příliš mnoho práce není. Pokud hodně nasněžilo, můžeme ze stromů odstraňovat nadměrné množství sněhu, aby se nám nepolámaly větvičky. Zkontrolujeme koruny ovocných stromů, jestli na nich nezůstalo ještě nějaké ovoce, kterého jsme si mezi listím na podzim nevšimli. Odstraníme ho, aby nebylo na jaře možným zdrojem plísně. Stromy s vyššími kmeny můžeme zabezpečit během velkého mrazu speciální bílou barvou či tradičně hašeným vápnem. Hlavně na místech, která rozehřívá během dne slunce – teplo a následný noční mráz může způsobit praskliny. Pokud uvěříme dlouhodobé předpovědi, která slibuje teploty kolem nuly či nad nulou, můžeme se pustit do opatrného zastříhávání, úpravy tvaru mladých stromků a odstraňování slabých větví u těch starších.
Trávník pokud možno necháváme úplně na pokoji. Pokud na něj nasněžilo, neodstraňujeme sníh, necháme ho poklidně přezimovat. Také pokud možno po něm nechodíme, protože zlomená zmrzlá stébla na místě našich šlápot často na jaře „vylysají“ nebo se na nich objeví plíseň.
V užitkové i okrasné zahradě kontrolujeme, jestli nám vítr nestrhl ochranu různých rostlinek před mrazem a každou škodu co nejrychleji odstraňujeme. Nejméně problémů je, pokud napadl sníh, který nám vše chrání, pokud je zima mrazivá a bez sněhu, měli bychom ještě zabezpečení posílit. Během oblevy raději trochu zalijeme rostliny zelené i v zimě a vše co držíme v různých nádobách a květináčích. Jestli po oblevách přichází rychle mráz, rozbíjíme ledové krunýře na záhonech s zimujícími rostlinami. Pokud posypáváme chodníky a cestičky solí, dáváme si velký pozor, aby se nám nedostala i na záhonky, které by znehodnotila a k rostlinám, které by zničila. Pokud možno místo soli používáme písek nebo popel. Stromky u plotu a půdu kolem nich, zvláště pokud jsou poblíž solí posypávané silnice raději zabezpečíme nějakou fólií (hlavně protože leccos létá autům od kol). V kůlně si zkontrolujeme nářadí, můžeme ho ošetřit, případně také promazat.