Stále větší počet domácností řeší připojení k internetu pomocí lokální sítě Wi-Fi. Jeden počítač zapojený pouze kabelem je v dnešní době už pomalu záležitost minulosti, protože se sítí chtějí neustále komunikovat i mobily, tablety a také stále více domácích spotřebičů. Tím rostou požadavky i na sdílené připojení. To v mnoha případech lze i do určité míry zrychlit.
1. samozřejmě základem je rychlost, jakou máme od poskytovatele. To je strop, se kterým už nic moc nenaděláme. Důležité je při objednávce zohlednit i agregaci, protože papírově můžeme mít sice krásné číslo, ale v reálu se naše síť bude dělit ještě s dalšími lidmi a uvedenou a slibovanou báječnou rychlost z reklamních letáků nikdy nezískáme. Obecně by měla být co nejnižší nebo žádná.
2. velmi významnou roli hraje i kvalita hardware, čili v tomto případě Wi-Fi routeru. Pokud je starý, nejpravděpodobněji nikdy nezískáme plnou rychlost a také ideální kvalitu připojení. Jestliže posyktovatel internetu nabízí nějaký přístroj zdarma, ověřme si, jestli podobný model náhodou nepoužívala ještě naše praprababička.
3. hodně důležité pro dostatečnou rychlost v celé domácnosti je i umístění routeru. V ideálním případě by měl být zhruba ve středu bytu (prostoru kam chceme rozšířit signál) a také bychom ho měli položit někam vysoko. S umístěním nám mohou pomoci i různé programy či mobilní aplikace, které na přijímači ověří sílu signálu v jednotlivých místnostech. Neměl by stát na zemi nebo u nějaké tlusté stěny.
4. jestliže stále nejsme spokojeni s rychlostí a kvalitou internetového připojení, které nám poskytuje náš Wi-Fi router, měli bychom vyzkoušet také jiné kanály. Je možné, že dochází k vzájemnému rušení se sousedy. Co se týká frekvence, tak obecně se uvádí, že větší rychlost má 5 GHz, ale nepříliš dobře překonává překážky a má menší dosah signálu. Proto se pro větší či architektonicky složitější prostory doporučuje spíše 2,4 GHz.
5. nesmíme zapomenout také své připojení zaheslovat a heslo by neměla být nějaká banalita ve stylu 12345 (kvalitní hesla obsahují velké písmeno, malé písmeno, číslice a speciální znak). Jinak se někdo může velmi snadno na nás napojit a radostně surfovat za naše peníze (nebo dokonce vyvádět nějaké nelegální alotrie) – a tím samozřejmě bude i omezovat rychlost.
6. pokud máme dojem, že čím déle Wi-Fi používáme, tím horší je rychlost a kvalita připojení, měli bychom restartovat router – stačí ho zhruba na půl minuty vypnout a pak znovu zapnout.
7. jestliže máme hodně velký byt či dům, je rozumné popřemýšlet koupi o opakovače signálu (extenderu).