Jednou za čas se to stane každému, vaříme, dochucujeme solí a najednou nám ujede ruka. Případně jsme použili nějakou surovinu, která obsahuje příliš mnoho soli a nebo nám někdo v kuchyni „pomáhal“ a bez ochutnání usoudil, že stejně vaříme nevýrazně a vše trochu „vylepšil.“ V některých případech není vše ztraceno a přesolené jídlo můžeme ještě zachránit. Existuje na to několik docela jednoduchých domácích způsobů.
1. nejklasičtějším, nejjednodušším a také velmi často hodně účinným způsobem, jak zachránit hodně přesolené jídlo, je přidání několika plátků syrových brambor. S nimi pak polévku či omáčku několik minut povaříme, erteple vyndáme a pokud se nám výsledek stále nezdá, proces několikrát zopakujeme. Alternativní zeleninou je petržel nebo mrkev, lze také použít i jablko, jenže ve všech případech, na rozdíl od brambor, může dojít k přidání jakési specifické příchuti. U omáček se doporučuje brambory (a jinou zeleninu) spíše strouhat, krátce povařit a pak omáčku přecedit.
2. podobný efekt jako chléb může udělat i opečený chleba, bohužel ne vždy se hodí, protože se velmi rychle rozmáčí a může jídlu přidat i nějakou nežádoucí příchuť. V tomto případě povaříme přesolenou potravinu maximálně minutku.
3. mnoho přesolených omáček a také některé polévky (zvláště pokud jsou krémové) může zachránit přidání zakysané smetany a nebo bílého jogurtu, který slanou chuť výrazně zmírní.
4. přesolené polévky, hlavně pokud jde o různé vývary, lze velmi často zachránit nalitím tří až čtyři syrových bílků. Ty necháme srazit a ihned přecedíme. Bílek na sebe váže sůl. U vývaru to lze velmi dobře kombinovat s bramborem, kdy nejdřív dvakrát krátce povaříme nakrájené plátky a nakonec ještě provedeme toto malé, ale velmi úspěšné kouzlo.
5. pokud to příliš neovlivní výslednou chuť, úspěšně pocit slanosti odstraňuje větší množství čerstvě nasekané zelené petrželky. Je to docela vhodné v případě různých zeleninových polévek.
6. u některých omáček můžeme kouzlit i s medem, který omezí slanost jídla a také mu přidá docela zajímavou příchuť. Jen se s ním nesmí přehánět, abychom zase pro změnu jídlo nepřesladili.
7. pokud jsme nenavařili kotel jídla pro armádu, řešením může být prostě udělání další porce ze stejných surovin jenže bez soli. Pak stačí přesolené a neslané jídlo smícháme a spolu povaříme, aby se nám dokonale spojily chutě a samozřejmě sůl se rovnoměrně rozložila. Některé výrazné omáčky či polévky dokonce lze pouze naředit (samozřejmě je nutné je také povařit, pokud nalijeme do něčeho jen vroucí vodu, promícháme a rovnou podáme, výsledek nebude příliš dobrý).