Dřevěné uhlí si můžeme velmi jednoduše koupit. Během grilovací sezóny ho nabízí nejen ve specializovaných obchodech, ale i na benzínkách či v supermarketech. Ale pokud máme na zahradě dostatek vlastního dříví a trochu prostoru na ohniště, snadno a s téměř nulovými náklady si ho můžeme vyrobit svépomocí. Podívejme se, jak bychom při domácí výrobě měli postupovat.
Na začátku si musíme pořídit nějaký starý kýbl nebo soudek nebo velkou plechovku. Měl by mít pokličku a nebo si nachystáme ještě kus plechu, kterým ho můžeme přikrýt. Také je užitečné, když má vybraná nádoba ještě nějaké uši nebo držadla, díky kterým s ní bude možno později snadno manipulovat. Případně je k ní můžeme přidělat. Na dně vyvrtáme nebo prorazíme několik děr, jednu také po straně v nejspodnější části kýblu či soudku. Blízko místa, kde máme ohniště si vykopeme menší díru s podobným průměrem jako má vybraná nádoba – hloubka stačí do úrovně díry vytvořené po straně.
Nádobu naplníme dřevem a postavíme na ohniště (nejpohodlnější je to na nějaký rošt nebo například na pár cihel či plochých kamenů), které zapálíme. Čekáme dokud nezačne hořet i dřevo určené na uhlí, soudek přiklopíme, ale necháme menší průduch, aby mohl odcházet dým nasycený párou. Když vše přestane hodně kouřit a dříví pomalu tmavne, ale ještě neuhelnatí, přeneseme (v rukavicích, abychom se od rozpáleného kovu nespálili – právě kvůli této fázi je rozumné mít držadla) vybranou nádobu do připravené díry, přisypeme dole, aby všechny průduchy byly ucpané a nakonec ještě pořádně upevníme víko (například zatížíme kamenem), aby už žádný dým neunikal. Necháme několik hodin nebo přes noc (do vychladnutí soudku), odklopíme a… dřevěné uhlí by mělo být hotové a kvalitou k nerozeznání od toho, které můžeme pořídit v obchodě.
Celý proces výroby dřevěného uhlí (bez přípravy nádob, ale tu děláme jen jednou) zabírá přibližně šest až osm hodin a pracovně naprosto nenáročný. Postup můžeme různě modifikovat. Například místo přenášení nádoby ji můžeme rovnou dát do vykopaného dolíku s nějakým malým roštem a po rozpálení prostě kolem navršíme hlínu, abychom spodní oheň uhasili a zamezili přístupu vzduchu. Na výrobu domácího dřevěného uhlí používáme dříví z listnatých stromů. Výtěžnost záleží na více faktorech, ale ze stolitrové nádoby bychom měli získat něco kolem pěti kilogramů uhlí.