Asi to každý zná, při vaření někam odběhneme, zakoukáme se a nebo prostě zapomeneme, že máme hrnec zanechaný na zapálené plotně. A nebo zapomeneme, že jídlo vyndané z lednice je hustší a před vařením ho pořádně nerozmícháme a při vaření nehlídáme. Hned je neštěstí hotovo, v případě vaření je pravděpodobně ztracen i pokrm, ale navíc nás čeká poté nepříjemná práce s připáleninou, na kterou rozhodně žádná myčka nestačí. Ale jsou tu různé fígle, které připálený hrnec pomohou vyčistit.
Počítejte s tím, že připálený hrnec chce prostě čas. Samozřejmě můžete vzít brusný papír či dláto a zničit si nádobí – bez zaručeného výsledku, ale předpokládám, že spíše chcete, aby vám ještě nějaký čas sloužilo.
První metodou je solný nálev. Nejdříve z hrnce opatrně odstraníme klasickým drhnutím (žíněnka, mycí prostředek, nic hrubého, nic silou) co největší množství připálených zbytků jídla. Poté do něj vlijeme vařící vodu (nebo ji v něm prostě uvedeme do varu) a následně vmícháme velké množství – to znamená klidně i kilo, soli. Odstavíme přibližně na 24 hodin. Po uplynutí této doby slanou vodu znovu uvedeme do varu, krátce povaříme – v této chvíli už můžeme vyzkoušet dřevěnou špachtličkou čištění dna, vylijeme a hrnec znovu normálním způsobem vyčistíme. Připálenina by měla zmizet. Občas záleží ještě na síle solného koncentrátu se kterým odložíme hrnec, s velkým problémem vytvořme spíše sůl s vodou než vodu se solí – pro rozvaření později ale další vodu dolijeme.
Druhá rychlejší metoda je na jemnější přípáleniny, obecně je dobré ji vyzkoušet na začátek, protože přeci jen nevyžaduje až tolik času. Připálený hrnec naplníme menším množstvím vody do kterého přidáme čistící prostředek na nádobí a uvedeme vše do varu. Asi nejlepší efekty jsou s různými klasickými (ale dnes nepříliš populárními) prášky na nádobí, nahradit je ale může i jejich tekutá verze. Nejslaběji pracují normální tekuté „jary“. Během vaření se snažíme příliš nedýchat, případně zase dřevěnou špachtlí či vařečkou se snažíme narušit připálený povrch. Vaříme patnáct až dvacet minut, vylijeme a klasickým způsobem povolený připálený hrnec dočistíme.
Mezi další metody, kde postup je více méně podobný jako výše, patří použití octa, prášku na praní či prášku do pečiva (s ním ale si dejte pozor, roste a překypí). Také se občas používají různé silné WC čističe a chlor, ale s tím raději pracujte opatrně a dejte si velký pozor na výpary.