Některá profesionální nářadí se čím dál, tím častěji, dostávají do rukou i kutilům. Pokud někdo často doma něco stavebně vylepšuje a přestavuje, tak určitě ocení takového pomocníka, jakým je vrtací kladivo. Čím bychom se tedy měli při výběru tohoto nářadí řídit, abychom koupili přesně to, co potřebujeme?
Vrtací kladiva, která jsou k dostání ve všech větších obchodech s nářadím se dá rozdělit na nářadí pro kutily a pro profesionály. Liší se hlavně výkonem, materiály ze kterých jsou vyrobeny, funkcemi a samozřejmě cenou. Přístroje pro domácí potřeby mají většinou výkon kolem 600 W, u profesionálních bývá dvojnásobný. Existuje i skupina aku kladiv, ale ty levná, jsou vlastně jen aku vrtačky, sílu potřebnou to moc nemá. Sice je udrží v ruce i žena, ale žádnou pořádnou práci to neudělá. A ty, která mají potřebný výkon, jsou zase na domácí potřeby zbytečně drahá.
Čím profesionálnější nářadí, tím více funkcí také nabízí. Výrobci se hlavně snaží, aby práce s jejich kladivy byla co nejpohodlnější a v neposlední řadě, aby byla pro tělo co nejméně namáhavá (a také mu samozřejmě co nejméně škodila). Tlumení vibrací je velmi užitečné, zvláště pokud s takovým nářadím musíme pracovat každý den. Výkonnost také zvyšují různé stupně automatizace, které podle potřeb dokážou přestavit příklepy a otáčky. Důležité je zohlednit i optimální průměr vrtáků pro práci s různými materiály. Přibalena může být i přídavná rukojeť či různé pouzdra, kufříky, sklíčidla, krabičky na vrtáky a jiná udělátka, která kutil možná ocení.
Ale při výběru by nás nemělo rozptylovat množství různých doplňků, spíše bychom se měli orientovat na kvalitu materiálu a hlavně to, jestli si nekupujeme něco, co nevyužijeme. Pokud nechceme s tímto nářadím pracovat denně, vybírejme vrtací kladivo zaměřené spíše pro kutilské potřeby (jedinou výjimkou je situace, kdy potřebujeme častěji pracovat s velmi tvrdými materiály, na které prostě slabší výkon neprofesionálního nářadí nestačí a stejně bychom si později museli koupit něco silnějšího a nebo navštívit půjčovnu nářadí) a orientujme se na kvalitní značku a podmínky záruky. Mezi dobré značky patří určitě AEG, Bosch, DeWalt, Makita, Metabo, Millwaukee, Power Up nebo Wacker. Pokud možno nekupujme v nedůvěryhodných obchodech výrobky úplně neznámých značek, protože nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Toto ale neplatí už tolik při nákupu vrtáků pro nějakou nepříliš náročnou práci, pokud vrtací kladivou použijeme jen párkrát za rok na normální materiál, opravdu se nemusíme držet superznačkového zboží.