Ryby jsou hodně zdravé, proto je čím dál tím častěji jednou za čas dopřávají i lidé, kterým moc jejich chuť nevyhovuje. Jenže většinou po takovém gastronomickém zážitku si udělají dlouhou pauzu, protože je trápí chuť a zápach rybiny, který i několik hodin po jídle může být cítit z rukou či nádobí. Proto je užitečné znát různé metody, kterými se této vůně můžeme zbavit nebo její intenzitu alespoň do určité míry omezit.
1. asi nikomu není nutné říkat, že jsou různé druhy ryb, některé rybinou voní více, jiné méně. Například téměř bez zápachu je pangas (ale také je s minimem zdraví prospěšných látek a spoustou tuku) z kvalitnějších ryb stojí za zmínku například pstruh. Navíc převážně platí, že mražené ryby voní méně intenzivně než čerstvé.
2. přímo při vaření můžeme zmenšit intenzitu rybiny také. Rybu omyjeme, osušíme a pak ji na zhruba patnáct minut ponoříme do mléka. Pak je třeba ji ještě jednou opláchnout a osušit. Jisté redukce vůně dosáhneme také tím, že bylinku před vařením či pečením na nějaký čas naložíme do bylinek a hlavně pokapeme citronovou šťávou (lze kombinovat s namáčením do mléka).
3. samozřejmě pro někoho je problémem i zápach, který z ryb vychází už během tepelné úpravy (nevýraznější je to při vaření různých polévek, zvláště pokud děláme silný základní vývar a také u smažení). Zbavíme se ho samozřejmě pořádným vyvětráním a také můžeme mírně přehlušit nežádoucí vůni tak, že krátce povaříme (necháme varem odpařovat) skleničku vody se třemi lžícemi octa a pěti hřebíčky. Stačí i čistý ocet, ale hřebíček jeho ostrý zápach trochu zmírňuje.
4. co se týká nádobí, čili hlavně prkýnka a také nožů, kterými jsme syrovou rybu zpracovávali, tak to pořádně omyjeme ve vodě se saponátem a poté přetřeme půlkou citronu, necháme chvíli účinkovat a pak nádobí znovu omyjeme nebo dáme umýt do myčky. Pokud máme čerstvou rybu a chceme, aby prkénko a nůž byly cítit co nejméně, nejdříve rybku pořádně omyjeme – nejvíce zápachu se ukrývá v onom slizu, kterým je potažena.
5. no a samozřejmě při práci s rybou zápach rybiny přejde i na ruce. Tam se ho zbavíme nejrychleji tak, že před normálním mytím si dlaně natřeme kašičkou ze soli a nebo je omýváme v hodně slané vodě či ve vodě do které jsme přidali peroxid vodíku (zhruba lžíci na skleničku). Zvláště při slané variantě nezapomínejme si je pak něčím namazat.