Jak se dělá bílá patina na dřevo

Máte doma nějaký kus dřevěného nábytku na vyhození, kterého se chcete zbavit vlastně jen protože vám připadá nudný a nezáživný, ale jinak je docela v pořádku a nejsou na něm větší mechanická poškození ? Můžete vyzkoušet, jestli by mu nepomohla bílá patina, díky které by získal výrazně atraktivnější, „antičtější“, vzhled.


Nejdříve si místa určená k „postaření“ musíte připravit. Vše záleží od toho jaký nábytek máte a jaký cíl si kladete. Trošku jinak pravděpodobně budete chtít postupovat u poličky, která asi bude mít později jednolitý vzhled a jiný nápad můžete mít u pracovního stolku, kde například vám může vyhovovat jen pracovní deska s bílou patinou a zbytek budete chtít mít normálně natřený nějakou barvou či polepený a nebo například ozdobně namalovaný nějakým lidovým vzorem. Vybranou plochu (a nebo celý nábytek) možná budete muset nejdřív kompletně celý obrousit, abyste ho zbavili původního nátěru.  Odstraněním krycího nátěru dosáhneme toho, že výborně vynikne struktura dřeva, díky čemu nábytek získá mnohem starší nádech. Tady nejlépe poslouží odstraňovač starých nátěrů nebo horkovzdušná pistole a špachtle.

Když už máte místo určené pro „nový starý“ vzhled připravené, pečlivě ho očistíte – vyluxujete, otřete a necháte dobře vyschnout – a poté celé natřete vybraným lazurovacím lakem. Jeho barvu určíte podle vašeho vkusu a také podoby místnosti, do které svůj kus nábytku připravujete. Mořidlo necháte zaschnout podle návodu, jaký uvádí producent (to se může výrobek od výrobku lišit). Na konec už jenom vezmete bělící vosk na dřevo a měkkým tlustším bavlněným hadříkem ho vetřete do celé plochy – obzvláštní pečlivost věnujte místům, kde je struktura dřeva výrazně viditelná. Po několika hodinách už jenom vše jemně přetřete jemnou ocelovou vlnou a práce na patině by měla být hotova. Pokud ošetřujete větší kus nábytku, kde bílá patina měla být jen na jeho části, nyní přistupujete ke zbylým pracem, čili například k natírání či moření zbylých dřevěných ploch (malý tip – spousta nábytku se dá ozvláštnit i přilepením různých zajímavých dřevěných ornamentů, které si buď vytvoříte sami nebo zakoupíte nebo odmontujete od jiné vyhazované věci).

Jedna odpověď na “Jak se dělá bílá patina na dřevo”

  1. Patinu můžeme doporučit. Vypadá skvěle a navíc ušetří dost peněz. My jsme si takto vybavili skoro celou ložnici. Přes inzeráty na annonci nebo bazoš jsme za hubičku nebo za odvoz sehnali starý nábytek a už jsme patinovali. Jenom člověk musí být fakt poctivý, když odstraňuje starou barvu (myslím po oškrábání, aby tam náhodou při natírání někde nezbyl kousíček, který by dělal neplechu).

Komentáře jsou uzavřeny.