Šnek neboli hlemýžď je vyhlášená pochoutka. Sice si ho většina lidí spojuje jen s francouzskou kuchyní, ale ve skutečnosti je to jídlo, které na českých stolech objevilo už před nějakými dvěma sty lety. Bylo to pravděpodobně během přesunů Napoleonových armád, pokrmy z hlemýžďů najdeme zaznamenané už v kuchařkách paní Rettigové. Velmi populární byli ještě za dob první republiky, ale potom bohužel šneci z našich stolů trochu vymizeli. Šneky si můžeme koupit už předpřipravené, ale pokud máme trochu času a trpělivosti, není tak velký problém je připravit od začátku vlastními silami (a třeba si je pak namrazit do zásoby).
Začínáme samozřejmě sběrem. Šneci vylézají po dešti, kdy jich můžeme nasbírat během krátké doby opravdu hodně. Při sbírání s nimi neházíme, vkládáme je opatrně do nějakého kyblíku tak, aby se jim nepoškodila ulita. Sbíráme pouze živé šneky, mrtví se už na vaření nehodí. Také bychom je měli sbírat dál od silnice, nikdo asi nechce jíst maso „obohacené“ olejem či benzínem. Doma se pak tradičně nechají v nějaké krabici či bedně s dírami, ve které mohou dýchat, ale z ní neutečou, čtyři až sedm dní zbavovat slizu. Každý den je dvakrát pokropíme vodou. Někdo je dva dny přikrmuje tymiánem či cibulkou nebo salátem.
Po skončení první fáze je musíme vyndat z ulit. Pokropíme je trošku octem a poprášíme solí a necháme asi patnáct minut, což by mělo způsobit, že ze sebe vypustí ještě trochu slizu a pak se schovají v ulitě. Pak si v hrnci začneme vařit vodu a do vařící hlemýždě naházíme. Poté, co znovu začne vřít, šneky povaříme asi čtyři minuty. Pak ulity vylovíme, necháme trochu vychladnout a maso pak desertní vidličkou nebo nějakým kovovým háčkem či tlustou jehlou (malí jdou i párátkem, ale u velkých se většinou zlomí) vytáhneme. Jestliže je chceme podávat v ulitách, tak ulity při vytahování nesmíme poškodit a měli bychom je pak ještě pořádně omýt a dvacet minut skořápky vyvařovat.
Z masa odstraníme kus nohy i s černým střívkem (ale existují lidé, kteří nic neodstraňují – na začátek je lepší si dát trochu práce navíc a experimentovat až později nebo jen s několika šneky, až budeme mít porovnání rozdílu v chuti) a maso dáme znovu vařit se zeleninou a kořením nebo do vývaru na dvě až tři hodiny. No a máme hotové maso, které pak lze zamrazit do zásoby nebo připravit mnoha různými způsoby. Asi nejčastěji se šneky podává s česnekovým máslem. Dva stroužky česneku rozmixujeme se čtyřmi lžícemi másla, jednou šalotkou, solí, pepřem a zelenou petrželkou. Pak dáme uvařené šnečí maso zpět do ulit (nebo speciálních nádobek), ty zaplníme máslem a dáme na necelých deset minut zapéci do trouby.