S betonovými podlahami se nejčastěji setkáváme v garážích. Převážně jsou nenatřené, většina lidí to považuje za zbytečnost. Není tomu tak. I když mávneme rukou nad estetikou a tím, že v hezkých místech se lépe cítíme, neměli bychom zapomínat i na záležitosti praktické. Natřená podlaha se lépe čistí, má také lepší povětrnostní i mechanickou odolnost a také se do ní hůře vsakují různé kapaliny.
Před natíráním bychom ji měli velmi pečlivě očistit a umýt (rozhodně by nikde neměla zůstat mastnota, nátěr by se nejpravděpodobněji velmi rychle začal loupat). Případné díry a praskliny je dobré před natíráním opravit a nechat pořádně zatuhnout. Výběr barvy záleží na nás, v obchodech si můžeme vybrat mezi několika druhy nátěrů na beton. Je dobré se neřídit pouze cenou, prostudujme si před tím i další vlastnosti, jako je například odolnost proti mechanickému či chemickému poškození. To, jestli bude lesklá či matná a jakou bude mít barvu, hraje nejmenší roli, je to věc vkusu, i když světlé lesklé se obecně považují za lepší – v garážích většinou nebývá tolik světla. Ve naprosté většině případů je dobré sáhnout po dvousložkové barvě. Množství přizpůsobíme velikosti plochy, kterou potřebujeme natřít – vždy je užitečné mít malou rezervu navíc.
Na začátku je dobré udělat penetraci. Samotné natírání je relativně snadné, i když nesmíme zapomínat na pořádné pročtení návodu u barvy a svůj postup mu přizpůsobíme. To jestli si vybereme váleček nebo štětec záleží jen na nás, řídit se budeme tím, s čím se nám pracuje lépe. Barvu nanášíme stejnoměrně. Na betonovou podlahu se doporučuje udělat dva až tři nátěry, každý necháme pořádně zaschnout po dobu dvaceti čtyř hodin. Pro zvýšení trvanlivosti a zlepšení údržby se občas ještě dělá poslední vrstva lakem, ale většina lidí to považuje už za zbytečné, zvlášť pokud si pořídili kvalitnější nátěr. Nově natřenou betonovou podlahu necháme pořádně zaschnout, větší fyzické zátěži (u garáži například vjezdem auta) ji vystavíme až po čtyřech či pěti dnech.
Možná bych jen doplnil, že někdy je lepší beton úplně zrenovovat, než jen natřít, s velkým úspěchem se používá technologie superbeton, kdy lze dosáhnout vysoce kvalitního povrchu s extrémní tvrdostí.
Viděla jsem taky, jak se na beton nanáší malé kamínky zalité v pryskyřici, a vytvoří to jednolitý povrch – jako třeba vymývaná dlažba, ale bez spár. Je to dobré na staré schody, apod.