Mšice dokážou znepříjemnit život každému milovníkovi rostlin. Nejdřív se jich objeví pár, kterých si možná ani nevšimneme a najednou máme obsypané všechny květinky, které nejenže vypadají ošklivě, ale navíc velmi rychle začínají chřadnout. A pak se samozřejmě objeví logická otázka, jak na ty mrchy co nejefektivněji. V obchodech se prodává mnoho různých prostředků proti tomuto hmyzu, ale proti mšicím můžeme vyrobit i velmi kvalitní domácí postřiky.
Začneme od tzv. bio postupů, které jsou k rostlinám rozhodně nejšetrnější. Můžeme je navíc různé kombinovat a naší zeleni by neměly vůbec uškodit. Pokud máme to štěstí, že jsme mšice objevili hned na začátku, stačí je jen postříkat proudem vody a nebo ručně posbírat. Pokud se to týká jen jedné květinky, můžeme chytit i pár berušek neboli slunéček sedmitečných a posadit je poblíž škůdců. Vhodným pomocníkem je i v Česku milovaný česnek. Rozmačkáme dva větší stroužky do sklenice s vodou, necháme čtyři hodiny louhovat a pak voňavou vodičkou květiny postříkáme. Pokud máme přístup k pelyňku natrháme několik listů, přidáme listy kopřiv, zalijeme sklenicí vroucí vody a postřik po šesti hodinách louhování aplikujeme na rostliny. Klasicky se proti různým škůdcům a tím pádem i proti mšicím používaly tabákové nálevy. Dvě lžičky zalijeme vařící vodou, necháme vychladnout a pak samozřejmě mšice postříkáme. Poslední „bio postřik“ můžeme udělat z … obyčejného plnotučného mléka. Stačí ho smíchat v poměru jedna ku jedné s vodou a směs rozprášíme na hmyzáky.
Pokud přírodním metodám nevěříme a nebo se nám zdá, že s kalamitou si neradí dostatečně rychle, můžeme sáhnout i po domácí chemii, ze které lze vytvořit také pár kvalitních postřiků proti mšicím. Přibližně dvě stě gramů potašového (draselného) mýdla nastrouháme do jednoho teplé litru vody a rozmícháme. Po vychladnutí opatrně stříkáme na napadená místa. Tradiční babskou radou je i směs z jedné lžičky kvalitního mycího prostředku na nádobí a půl litru vody. Tekutinu přelijeme do rozprašovače a mšice hezky osprchujeme. Poslední postřik vyrobíme z … klasické Coca-coly. Stačí ji smíchat s vodou ve stejném poměru a necháme hmyz ochutnat oblíbený bublinkový nápoj. Pozor, při použití „chemičtějších“ postupů je dobré druhý den opláchnout rostliny obyčejnou vodou.
Díky za tipy. Nezaznělo tady to nejzásadnější a to, že mšice napadají oslabené rostliny. Důležité je tedy zjistit, zda rostlina má opravdu vše, co potřebuje – slunce, zálivku, hnojení a přizpůsobit tyto okolnosti. 🙂