Sendvičovač může být skvělým pomocníkem v každé kuchyni. V dnešní uspěchané době nám může ušetřit docela dost času a tělo zasytí rychleji a menším množstvím jídla než studená kuchyně. Jenže aby nám dobře sloužil, musíme sendvičovač pravidelně čistit a pečovat o něj. Jinak již po několika týdnech můžeme mít v domácnosti krám, který nikdo nebude chtít používat.
Na začátku si musíme uvědomit fakt, že naprostá většina sendvičovačů v našich domácnostech má teflonový povrch. Jeho obrovskou výhodou je nepřilnavost, ale bohužel tento materiál je dosti citlivý na mechanická a dokonce i některá chemická poškození. Proto vyžaduje speciální péči.
V případě sendvičovače to neznamená, že bychom museli dělat nějaká speciální kouzla. Stačí být jen trošičku šikovný a dodržovat několik základních postupů. Při přípravě zapečených sendvičů se staráme, aby tekuté (nebo roztékající se, jako je například sýr) části byly spíše ve středu chleba. Rozhodně by z něj neměly vyčuhovat nebo vytékat. Je to sice možná půl minuty práce při přípravě jídla navíc, ale znamená to úsporu mnoha minut, při jeho čištění.
Po opečení chleba a vypnutí přístroje nečekáme až do naprostého vychladnutí. Tady je ten moment, kdy největší roli hraje šikovnost. Musíme si uvědomit prostý fakt, že vyteklý teplý sýr s kečupem (nejčastější případ u sendvičovačů, ale týká se to i jiných věcí) jde za tepla naprosto dokonale dolů. Čím více přístroj chladne, tím více se k němu některé potraviny přilepují. V ideální situaci si utrhneme kousek papírové kuchyňské utěrky, trochu ji zmuchláme a doslovně chvilku po vypnutí pečící plochy ji přetřeme či nabereme a vyhodíme z ní vše, co je připálené. Jenže chce to přinejmenším na začátku hodně opatrnosti a správný odhad, kolik vrstev papíru musí být mezi našimi bříšky prstů a pečící plochou, abychom se nespálili. Lepší než úraz je trochu počkat, ale jak už bylo uvedeno výše, čím teplejší přístroj tím snadnější čištění*. Pokud jsme pečliví a takto postupujeme po každém použití, pravidelně nanášíme na sendvič či plochy trochu tuku, více péče de facto není nutné. Je sice pravda, že se občas doporučuje ještě otírat plochy vlhkým hadříkem s trochou mýdlové vody (nebo velmi jemného neabrazivního přípravku), ale čím méně budeme k tomuto postupu donuceni, tím lépe. Voda a elektřina se rády nemají, a omývaný chemií teflon ztrácí postupně své vlastnosti.
tip: U některých sendvičovačů lze vyzkoušet malý kutilský trik, údržbu výrazně zjednoduší, když budeme při pečení vkládat mezi plochu a chléb pečící papír. Zvlášť užitečné je to pro ty lenochy, kteří dávají spoustu sýra a nejsou ochotni ho oříznout.
* výrobci z právních důvodů doporučují čistit sendvičovače až za studena seškrabáváním dřevěnou špachtličkou a následným omýváním, ale tím si kryjí záda před případnými soudními spory – tato metoda totiž určitě není nejkvalitnější a nejšetrnější