Co to vlastně decking znamená?
Je to slovíčko převzaté z angličtiny a v českém jazyce to znamená deskování. Pro čechy a jiné slovanské národy se pod tímto výrazem skrývá celé odvětví práce se dřevem. Jedná se o dřevěné terasy, či obklady domů, dřevěné chodníčky, dřevěné bazény a další.
Ve středoevropském klimatu do exteriérů NEDOPORUČUJI používat evropské dřeviny typu smrk apod. ani jako podkladové hranoly. Dávejte přednost výrobkům zhotovených z dřeviny MASSARANDUBA, IPE, TEAK, nebo z jiných exotických těžkých dřevin, které jsou určeny do exteriérů. Exotické dřeviny neobsahují skoro žádnou volnou pryskyřici.
Velmi ojediněle se dají najít dírky po hmyzu (vypadají jako vytmelené). V první fázi živostnosti ztrácí tyto dřeviny vlivem povětrnostních podmínek olejové látky.
Nejdostupnější je asi dřevina Massaranduba, proto si o ní něco povíme.
Dřevina MASSARANDUBA je těžké tropické dřevo asi o 50 % tvrdší než náš dub. Díky svým vlastnostem se už dlouho využívá ve stavebnictví při konstrukcích, které vyžadují vysokou odolnost jako např. mostní konstrukce, mořská mola, dále terasy, balkóny, zahradní chodníky, okolí bazénů, ale i v interiérech s vysokou vlhkostí (koupelny, sauny, zimní zahrady, vinotéky…). Dřevině odpovídá 1. stupeň rezistence, tzn. že i bez dodatečné impregnace je vhodná do venkovního prostředí, kde je přípustný přímý kontakt se zemí a zároveň i umístnění přímo ve vodě. V zemích Beneluxu se již mnoho let používá na zpevnění kanálových hrází, kde je massaranduba (dříve více využíván bangkirai) dlouhodobě vystavená účinkům vody a rozmarům počasí, působením těchto činitelů mění svoji barvu – získává šedou patinu. Pokud chceme, by se barva dřeva zachovala svěží i po několika letech používání, doporučujeme dřevo ošetřovat olejem 1 až 2 krát ročně. pokud v této dřevině naleznete malé dírky – „pinholes“ , nemusíte se bát. Jedná se o pozůstatek pro škůdcích, kteří se už v dřevině nevyskytují. Jedná se o velmi tvrdé a stabilní dřevinu, která je těžká tak, že neplave. Veškeré námi nabízené exotické dřeviny jsou vhodné a vyzkoušené v evropských podmínkách. Nevadí jim déšť, sníh ani prudké slunce. Na našem území ani neexistuje přirozený škůdce.Massaranduba jako i jiné exotické dřeviny mají velmi velké rozdíly v barvě. Barvy začínají od světle hnědo-žlutého tónu po tmavě-červeno-hnědou barvu. Právě tato hra barev dává zahradnímu vybavení z exotických dřevin živý vzhled. Příležitostně se vyskytuje i točitý růst. Toto musí být bohužel akceptovatelné, neboť to patří k přirozeným vlastnostem těchto dřevin.
Dřevěné terasy z exotického dřeva (třeba massaranduby, bangkirai, ale i sibiřského modřínu) se většinou instalují klasickým provrtáním shora skrz prkno, a pak jsou vidět řady hlaviček vrutů na výsledné terase. Pokud ale chcete čistší a elegantnější povrch bez viditelných vrutů a bez případných třísek, způsobených navrtáním prkna, zvolte stabilnější dřevinu a skrytý typ spoje.