Většina kupovaných osvěžovačů vzduchu má jednu obrovskou vadu. Obsahují spoustu různé chemie, můžeme v nich leckdy objevit takové specialitky jako aceton, benzen, ftaláty, toluen a stovky či tisíce dalších velmi „zajímavých a zdravých“ látek. Proto je dobré jejich užívání co nejvíce omezit nebo je přímo nahradit domácími výrobky, které v sobě žádné nebezpečné jedy nemají.
Pokud si chceme doma vyrobit gelový osvěžovač vzduchu, musíme si nejdříve nachystat různé malé nádobky – lepší jsou nižší a širší, vůně se bude linout z větší plochy, pokud možno by měly být ozdobnější. Také si nakoupíme želatinu podle počtu nádobek, různá tekutá potravinová barviva (jde o estetický efekt, přeci jen doma to chceme mít asi všichni hezké – jestli máme nachystané různobarevné sklenice, barvivo nepotřebujeme) a nějaké přírodní silice neboli éterické oleje (tady se řídíme tím, co nám nejvíc voní).
Postup: Vybrané nádobky pořádně umyjeme a dokonale vysušíme a vyblýskáme – i když to ve spoustě domácností dělá myčka, lepší je jim věnovat ještě trochu ruční pozornosti navíc. Pak na dno první nakapeme trochu barviva a přidáme pár kapek silice, čím více dáme, tím výraznější bude vůně, na začátek je lepší nepřehánět a dát tak pět až deset. Později podle zkušeností můžeme množství upravovat. Do menšího hrnce nalijeme sklenici vody, uvedeme ji do varu a pak v ní rozmícháme připravenou želatinu. Když se dokonale rozpustí, přidáme ještě lžičku soli, dolijeme další sklenici vody a rozmícháme, dokud se sůl nerozpustí. Ihned přelijeme slanou želatinu do připravené nádobky a rozmícháme. Stejně postupujeme i s dalšími nádobkami, barvy a vůně obměňujeme podle gusta. Sklenice necháme do druhého dne zatuhnout a pak už je stačí rozmístit po domácnosti. Gelový osvěžovač vzduchu je hotov. Jedinou chemií, kterou v něm najdeme jsou potravinářská barviva (pokud nepoužíváme různobarevné sklenice), která jsou tak „škodlivá“, že je můžeme v klidu konzumovat. Trvanlivost takového domácího osvěžovače by měla být kolem třiceti dnů.