Černání stříbra je jedním z efektů technologického vývoje. Ačkoliv se nám to může zdát absurdní, tak ještě přibližně před dvěma sty lety se vyskytovalo minimálně a proto i pravidelné čištění nebylo nijak obvyklé. Sirovodík, který se nachází v ovzduší je právě oním rošťákem, kvůli kterému musíme stříbro jednou za čas čistit protože černá. Technologický vývoj má prostě své známé i méně známé negativní efekty.
Doma stříbro můžeme čistit mnoha způsoby, asi nejlepší z nich je zároveň jedním z nejjednodušších. Před čištěním si musíme připravit, mýdlo, alobal, skleněnou nebo umělohmotnou (železná se nehodí) nádobu o velikosti takové aby se tam vešel celý stříbrný předmět, který budeme čistit, voda (nejlepší je destilka, ale stačí i z vodovodu) a sůl v množství přibližně pět lžiček na jeden litr vody (pokud máme doma jedlou sodu nebo prášek do pečiva, tak ji na čištění můžeme také použít). Nádobu vysteleme alobalem a vlijeme do něj vařící vodu do které podle množství nasypeme sůl v uvedeném poměru a rozmícháme. Stříbro omyjeme mýdlem, abchom se zbavili případných nečistot a hlavně mastnoty, pod tekoucí vodou opláchneme a vložíme do slaného roztoku. Tam v závislosti na stádiu zčernání stříbra začne docházet k chemické reakci a stříbro se samo začne čistit. U málo zčernalých předmětů to může být velmi rychlý proces. Pokud máme stříbra více, tak stejný roztok můžeme použít několikrát, jen s každým dalším čištěním se rychlost a síla bude zmenšovat. Ale pokud už roztok nefunguje, tak si vytvoříme nový – s tím že musíme vyměnit i alobal. Když je stříbro čisté, tak ho ještě opláchneme pod tekoucí vodou, abychom ho zbavili slaného nánostu. Tato domácí metoda je považovaná za nejlepší jednak z důvodu minimální náročnosti a hlavně protože stříbro takto nepoškodíme různými drobnými škrábanci. Občas se může stát, že stříbro máme tak zčernalé, že tato metoda nefunguje. V tom případě buď využijeme služeb specialisty nebo si koupíme prostředek na čištění stříbra, rozhodně nedrhneme, protože u silného nánosu bychom s jistotou předmět poškodili.
Mezi další metody které můžeme použít doma, ale nejsou tak úspěšné patří namáčení stříbra na několik do koly nebo na čtvrt hodiny do vody s octem (přibližně jedna lžíce na jeden litr). Asi nejznámější ale zároveň asi i nejhorší (no možná kromě dření na sucho) je čištění zubní pastou (pokud se chcete této metody držet, tak alespoň nepoužívejte pastu s mikrogranulema). Vady tohoto čištění jsou docela samozřejmé. Ať blýskáme pastou jak chceme, tak je velmi těžké ne li téměř nemožné se dostat do všech zákoutí čištěného předmětu no a hlavně třením stříbro obrušujeme a škrábeme a tím vlastně ten předmět ničíme.
Jak lze čistit jednoduše předměty, vyhlížející jako stříbro – např.alpaka atd. Ve většině domácností jsou starší předměty, vyhlížející jako stříbro /což většinou nejsou a majitelé nevědí, z čeho jsou/, jsou hojně zdobené a většinou zčernalé. Čištění příslušnými vatičkami a pastami bývá většinou málo úspěšné, hlavně pro zdobený povrch.
Rada by určitě prospěla většímu množství domácností.
Děkuji předem za radu.
O.Richtrová
Zajímavá otázka, ale není na ni vlastně pořádná odpověď. To co vypadá jako stříbro – právě například alpaka – je posříbřené, tudíž se čistí stejně jako stříbro jen musí být člověk velmi opatrný. Jenže jakmile postříbření někde zmizí (právě proto vybíráme u takových předmětů jen neabrazivní metody čištění), tak už je ten předmět vlastně nevyčistitelný. Jestli je to něco jako tombak, tak tam bych použil způsoby jako u čištění mosazi.
Jiz padesat let,pouzivam na cisteni/zlata,stribra,medi,bronzu a mosazi/osvedceny-kovu neskodny prostredek.
Jeden dil-cpavkova voda/24%/
Jeden dil-destilovana voda
na jeden decilitr roztoku 2-3 kapky smacedla/postaci prostredek na
myti nadobi.Uvedeny roztok mozno dlouhodobe skladovat/tez pouzity/.!
Roztok nalejeme do nadoby/sklenena nebo umelohmotna/ a cisteny predmet
ponorime do roztoku. Po vycisteni sca:20-120sekund predmet oplachneme v tekouci vode!!!
Dobrý den, mám po prababičce stříbrný prsten s jantarovým kamenem ale zčernal.. potřebovala bych radu jak ho šetrně očistit aby se zase leskl jako dřív? 🙂 děkuju předem za odpověď !
V tomto případě vyzkoušejte metodu čištění stříbra číslo 1. neboli roztok s sodou, prdopečem či solí.
Tu prvni radu jsem prave vyzkousela, moc dekuju! Stribro jako nove
Starý klíč zvláštního tvar- zavitový nálezový stav po zbojnícké skupině – sídlo působnosti.asi od císařské pokladny nebo vojenské.. dosti skorodovaný asi 18století. potřebuji radu jak je čistit- ratrita.kdo poradí na email.vj…
Dále knoflík průměr 4cm od pláště šlechtice skorodovaný zdobený erb neznám.kov.kdorenovuje. kontakt emailem.vj..
Díky za dobré tipy, možno by nebolo odveci vyskúšať čistenie Coca-Colou.