Stříbrné a postříbřené příbory jsou krásné jen pokud se blýskají a bohužel časem jejich lesk mizí, takže je nutno je jednou za čas vyčistit. Škodí jim různé chemikálie v potravinách, samotný kontakt se vzduchem, tabákový dým či vlhkost. Ideální způsob úschovy je v samostatné těsně uzavřené krabici, pokud možno každý kus zavinutý do nějakého měkkého materiálu. Což jak je na první pohled vidět, není v domácích podmínkách u běžně užívané sady moc možné, ale například pro sady svátečních příborů to celkem jde.
Když musíme přistoupit k čištění, k disposici jsou tři ověřené domácí způsoby:
1. Čpavek – z pětiprocentního vodního roztoku čpavku si vytvoříme lázeň, do které namočíme zašlý příbor a necháme ho tam až do vyčištění. Zní to možná zdlouhavě, ale většinou to netrvá déle než dvacet minut.
2. Dusičnan draselný – také pětiprocentní roztok a také do něj namočíme příbor a čekáme dokud se sám nevyčistí.
3. Křída a líh – asi to je způsob pro každého nejdostupnější, ale také nejnáročnější – přesněji, nečistí se samy jako ve dvou výše uvedených příkladech. Rozdrtíme křídu na jemno a postupně přiléváme líh a mícháme, dokud nám nevznikne hmota podobná do zubní pasty. Touto křídovolihovou pastou poté s pomocí měkkého hadříku příbory přeleštíme.