Čištění počítače

Znáte to asi všichni. Koupíte si nový počítač. Žádné super výkonné dělo, ale pro vaše potřeby je naprosto dostačující. Ale po třeba roce užívání dvou najednou zjišťujete, že je mašina čím dál tím línější a pomalejší. Obchodníky doporučované řešení je koupit nový, ale to jednak leze do peněz a za druhé to není nezbytnost. Poměrně často totiž dochází k tomu, že prach ucpal žebra chladičů, případně celé nasávací otvory a jednotlivé součástky se tak pečou ve vlastním odpadním teple a snižují výkon, aby se nespálily. Řešení je poměrně jasné – potřebujete dobré vyčištění počítače. Ale jak na to?

V první řadě je potřeba počítač vytáhnout z pod stolu, z rohu za skříňkou a podobného místa, kde jej většina lidí má. Odpojte od „bedny“ všechny kabely a vytáhněte jí někam na stůl, kde k ní budete dobře moci. Sundejte kryt. Obvykle drží na šroubech vzadu, nicméně k vidění jsou často i různá zacvakávací řešení. Po sundání krytu si prohlédněte rozmístění jednotlivých součástek a jejich chlazení (vypadá buď jako větrák nebo například u pasivních grafických karet je to mřížka). Zapojte napájecí kabel do zdroje a na chvilku počítač zapněte, ověřte si, že se všechny větráčky točí, případně ty nefunkční bude nutné vyměnit.

Poté si pečlivě prohlédněte otvory, jimiž do počítače vstupuje čerstvý, chladný vzduch zvenku. Poměrně často je tvoří docela husté mřížky, případně ještě kryté protiprachovými filtry. Pokud jsou ucpané, omeťte štětečkem a opatrně vysajte vysavačem. Přejděte k samotným vnitřnostem PC. Tady už s vysavačem při čištění musíte postupovat opravdu opatrně, silný proud vzduchu způsobuje tvorbu statické elektřiny a zajisté si nechcete počítač odpálit. Pokud nejsou chladiče zanesené až na doraz, tak není nutné z nich větráčky sundávat, stačí jen trochu „pošmrdlat“ štětečkem a následně vysát vypadaný prach. Stejně se ale připravte na to, že při prvním zapnutí a roztočení větráků ve z nich vyvalí menší oblak. Raději to udělejte hned, vyhnete se tomu, že prach okamžitě obsadí ztracené strategické pozice, případně zanese další součástky.

Jak moc důkladně musíte počítač čistit? Přiměřeně. Snaha o uvedení vnitřku počítače do stavu, jaký měl při koupi je zbytečnost. Základní prachová vrstva se znovu vytvoří během jednoho či dvou dnů. Na závěr opět přišroubujte kryt, počítač vraťte na místo a pozapojujte zpět vytahané kablíky. Celou operaci je rozumné opakovat tak jednou až dvakrát ročně, podle prašnosti místa, kde žijete.