Jedno jestli elektrická nebo benzínová, motorová pila je nesmírně šikovný a užitečný pomocník. Ale podobně jako s ohněm platí, že je dobrý sluha ale velmi zlý pán. Stejně jako umí řezat dřevo motorová pila vám klidně může způsobit i velmi těžká poranění. Takže je dobře dodržovat při práci s motorovou pilou několik bezpečnostních zásad:
Vždy před začátkem práce s motorovou pilou si zkontrolujte její stav. Že ji naprosto bezproblémově funguje mazání, rychlobrzda, že je dostatek oleje a také že je napnutý řetěz.
Přímo při práci s motorovou pilou mějte vždy na nohou pevné plné boty. Ono to svádí v létě řezat dřevo v kůlně jen tak v sandálech, zvláště pokud jsou vedra podobná jaká byla v posledních letech, ale ono ani ta rychlobrzda u pily, ač to její název naznačuje není ve skutečnosti až tak rychlá, zastavení řetězu „okamžitě“ přecejen zlomek vteřiny trvá – a následky při troše neštěstí si určitě velmi dobře dovedete představit sami. Nemluvě už o tom, že nebezpečí pro nohy není jen od vaší motorové pily, ale také vás mohou poranit i různé kusy odpadávajícího dřeva.
Pokud řežete motorovou pilou dřevo, kde je možnost, že obsahuje nějaké hřebíky, tak jej raději předem důkladně prohlédněte, kde se ty hřebíky nacházejí, abyste se jim mohli vyhnout. Po nárazu motorové pily na kov vám totiž patrně seskočí řetěz.
Celou dobu při práci s motorovou pilou udržujte okolo sebe a celého vašeho pracoviště pořádek a hlavně dost volného prostoru. Ten není nějakou zbytečností, může se stát opravdu jakákoliv nehoda, jak se říká, náhoda je blbec, a vy díky tomu budete mít možnost bleskurychle někam uskočit, což pokud budete někde natěsnaní rozhodně není možné.
A samozřejmě stejně jako při každé jiné práci a dokonce zde možná ještě více, při práci s motorovkou rozhodně se vyhýbejte jakémukoliv alkoholu či látkám, které ovlivňují vaše vědomí (pokud jste nemocní, a berete nějaké utlumující léky, tak raději nechte si tu práci na jindy a nebo poproste někoho jiného, ať to za vás udělá). Vaše zdraví má vždy absolutní přednost.