Ať je to kladivo nebo sekera, dříve či později při častém užívání se vám původní topůrko ulomí. Jednou či dvakrát se vám jej podaří zkrátit, ale pak už to najednou nejde. A pak holt musíte opatřit buď nové nářadí, nebo sehnat či udělat nové topůrko na sekeru místo toho původního.
Máte v zásadě dvě možnosti, kde jej vzít: koupit nebo udělat. Kupované topůrko stačí jen trochu přiříznout na konci a máte nasazeno, nicméně jsou průmyslově soustružené, výroba ani v nejmenším nedbá na přirozenou stavbu dřeva. Oproti tomu udělat si topůrko sám je práce. Ale ne až tak složitá, jak by se mohlo zdát. Jediné co potřebujete je vhodné dřevo, špalík přiměřené délky a rozměrů. Volte dobře vyschlé dřevo, jinak se při následném vysychání zmenší a hlavice nástroje pak nedrží. Vyberte takový kus dřeva, aby vám na výsledné topůrko stačila čtvrtka, dělat topůrka z menších větví, které stačí jen trochu přisekat není dobré, uprostřed je měkčí dřevo nebo duše, což by topůrko zbytečně oslabovalo.
Začněte tedy rozseknutím zvolené kulatiny na 4 díly. Poté sekerou jednoduše odstraňte přebytečný materiál. Zatím raději méně než více. Nyní přijde na řadu nejnepříjemnější a nejpracnější fáze, budete potřebovat nůž a hodně trpělivosti. Postupně vyřežte celé topůrko. Je velmi důležité, aby hlavice nástroje seděla pevně, na straně kam přijde proto raději odřezávejte materiál jen velmi opatrně. Tip: Abyste se vyhnuli tomu, že se vám bude konec topůrka zužovat, udělejte si v patřičné vzdálenosti od konce (4-5 cm) mělký zářez kolem dokola a následně odebírejte materiál i směrem od konce ke středu. Jen pozor na prsty. Na závěr celé nové topůrko ohlaďte smirkovým papírem dohladka a zajistěte nasazenou sekeru či kladivo klínem, jen tak máte jistotu, že nesklouzne. Další tip: pokud se vám kladivo či sekera jen trochu viklá, tak je lze před prací na hodinu či dvě namočit, dřevo nabobtná a trochu se roztáhne, ale celkově to nástroji nesvědčí.